Belediye kaynaklarının cemaatlerin çıkarlarına kullanıldığı iddiası Meclis'e taşındı

  • 16:10 14 Mart 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP'li Filiz Kerestecioğlu, belediyeler yoluyla kamu kaynaklarının belli gruplar ve cemaatlerin çıkarları doğrultusunda kullanıldığı iddialarını Meclis'e taşıdı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili ve Çankaya Belediye Başkan adayı Filiz Kerestecioğlu, belediyeler yoluyla kamu kaynaklarının belli gruplar ve cemaatlerin çıkarları doğrultusunda kullanıldığı iddialarını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a sordu. Filiz, konuya ilişkin Meclis Başkanlığı'na, Fuat Oktay tarafından cevaplanmak üzere tek soruluk önerge sundu. 
 
Bülent Arınç'ın sözleri hatırlatıldı
 
Son 10 yıl içinde hazineye ve belediyelere ait arazilerin, emlak ve benzeri kamu kaynaklarının iktidara yakın cemaatlere ayrıcalık ve kaynak sağlamak üzere kullanıldığı, kiralandığı ya da satışının yapıldığının gündeme geldiğini hatırlatan Filiz, "Yalnızca meslek odalarının ya da Sayıştay'ın hazırladığı raporlar ya da ilgili davalar değil, bizzat Ak Parti hükümetlerinde görev yapmış kişiler, eski AK Parti belediye başkanları da bunun rutine dönmüş bir uygulama olduğunu açıklamalarıyla doğrulamaktadır. Örneğin, 2015 yılında Başbakan Yardımcılığı ve Hükümet Sözcülüğü görevine devam ettiği sırada Bülent Arınç yaptığı basın açıklamasında şu sözleri sarf etmiştir: 'Gökçek bu yapıya Ankara'yı parsel parsel satmıştır. Zengin işadamlarına okul yaptırmıştır. Yurt yerleri sağlamıştır" sözlerini hatırlattı. 
 
Usulsüzlüklerin Ankara ile sınırlı kalmadığının altını çizen Filiz, belediyeler aracılığıyla belli grup ve cemaatlerin kollandığı, kamu kaynaklarının iktidara yakın cemaatlerin finansal ve örgütlenme çıkarları doğrultusunda kullanıldığını ifade etti. Filiz, AKP iktidarı dönemindeki belediyelerin durumunu hatırlattı ve AKP Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan Mehmet Özhaseki'nin açıklamalarının ise iktidar partisine ait belediyelerde yıllardır bu durumun bir kural haline geldiği gerçeğini gözler önüne serdiğini kaydetti. 
 
'Mehmet Özhaseki'nin sözleri sadece seçim propagandası değil'
 
Filiz devamında Mehmet Özhaseki'nin katıldığı televizyon programında sarf ettiği sözleri şöyle özetledi: "Özhaseki; 11 Mart 2019 tarihinde, HaberTürk televizyonunda kendisine gelen 'Siz hiç FETÖ'ye sempatiyle baktınız mı?' sorusuna yanıt olarak, iktidar partisi ile Gülen cemaatinin arası bozulmadan ve 15 Temmuz'dan önceki döneme işaret ederek '21 yıl belediye başkanlığımda bir metrekare arsa vermeyen ender bir, iki tane belediye başkanlarından biri benim. Bir metrekare vermedim.' demiştir. Kendisinin aday olmadan önce Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttüğü de hesaba katıldığında sözlerinin yalnızca bir seçim propagandasından ibaret olmadığı da anlaşılmaktadır. AK Parti'nin 2014 yılında 18'i büyükşehir olmak üzere tüm belediyelerin yüzde 59,07'sini; 2009 seçimlerinde 10'u büyükşehir olmak üzere tüm belediyelerin yüzde 57,6'sını; 2004 seçimlerinde 12'si büyükşehir olmak üzere tüm belediyelerin yüzde 54,9'unu yönettiği düşünülürse, Türkiye'deki belediyelerin yarısında doğrudan cemaatlere kaynak aktarıldığı vahim sonucu ortaya çıkmaktadır."
 
Filiz, Fuat Oktay'a cevaplaması için şu soruyu yöneltti: 
 
"Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki'nin açıklamaları ve bazı iktidar temsilcilerinin önceki açıklamalarını dikkate alarak belediyeler yoluyla kamu kaynaklarının belli gruplar ve cemaatlerin çıkarları doğrultusunda kullanıldığı iddialarının soruşturulması için bir girişiminiz olacak mıdır?"