HDP’li Remziye Tosun'dan Adalet ve Kültür Turizm Bakanlıkları'na soru önergesi

  • 12:03 15 Nisan 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Remziye Tosun, açlık grevinde olan tutsak Talip Kayın’ın DAİŞ üyeleri ile aynı koğuşa alınmasına, cezaevinde annesiyle birlikte kalan 16 aylık Avşin bebeğin yaşadığı sağlık sorunlarını ve UNESCO korumasında ve birinci derecede sit alanı olan Diyarbakır Surlarının çevresinde “Millet Bahçesi” yapılmasını Meclis’e taşıdı.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, Elazığ 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan ve 1 Mart 2019 tarihinden itibaren açlık grevinde olan tutsak Talip Kayın’ın 8 Nisan’da DAİŞ’lilerle aynı koğuşa alınması ile annesiyle birlikte Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'nde Hülya Usanmaz ile birlikte tutsak edilen ve hemanjiom hastalığı bulunan 16 aylık Avşin bebeğin yaşadıklarını Meclis gündemine taşıdı. Remziye, Avşin bebeğin ve Talip’in durumlarını Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sormak için Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.
 
Talip’in 8 Nisan’da ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinde kendisinin DAİŞ’lilerle aynı koğuşa alındığını söylediği belirtilen önergede, “Talip, koğuşa alınmaları sonrasında IŞİD üyelerinin sözlü hakaret ve tehditlerine maruz kaldıklarını ve can güvenlikleri olmadığını belirtmiştir. Kalın’ın ailesi bunun üzerine İnsan Hakları Derneği’ne başvuruda bulunmuştur” ifadelerine yer verildi.
 
Remziye, Talip’in durumu ile ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den şu soruların cevabını istedi:
 
“*Mahpus Talip Kalın ve arkadaşının ülkede son birkaç yıl içerisinde yaşanan birden çok katliamda doğrudan sorumlu olan ve bu katliamları üstlenen IŞİD örgütünün üyeleri ile aynı koğuşa alınma nedenleri nedir?
 
*1 Mart 2019 tarihinden itibaren 43 gündür açlık grevinde bulunan ve dolayısıyla sağlık konusunda ehemmiyet gösterilmesi gereken bir noktada iki mahpusun farklı görüşe sahip bir grupla aynı hücreye konulması kararının gerekçesi nedir? 
 
*Sözlü hakaret ve tehditlere maruz kalan Talip Kalın ve arkadaşının cezaevi idaresine iletilen şikayetleri konusunda herhangi bir adım atılmış mıdır?
 
*Sözlü hakaret ve tehditlere maruz kalan Talip Kalın ve arkadaşının koğuşlarının değiştirilmesi ile ilgili cezaevi idaresi adım atacak mıdır?
 
*Elazığ Cezaevi’nde bu tip başka bir uygulama var mıdır? 
 
*Cezaevlerinde can güvenlikleri devletin sorumluluğu altında bulunan Talip Kalın ve arkadaşının can güvenliklerinin sağlanması konusunda Adalet Bakanlığı herhangi bir girişimde bulunacak mıdır?”  
 
‘Cezaevlerinde hasta çocuk sayısı kaçtır?’
 
Remziye'nin, Avşin bebek ile ilgili verdiği önergede ise şunlar kaydedildi: “Avşin Usanmaz rahatsızlığı ile ilgili doktoru, cezaevinin sağlığı için elverişli bir yer olmaması, kapalı ortam, düzensiz ışığın  sağlığını tehdit etmesi, cezaevi dışında 12 ile 15 ay arasında düzenli bir tedavi sürecinin olması gerektiğini ifade etmiş ve raporlaştırmış olsa da, Avşin Usanmaz’ın içinde bulunduğu sağlık sorunlarının giderilmesi ve tedavi gördüğü bu dönemde annesi ile olan bağının kopmaması için anne adına Mardin Cumhuriyet Savcılığı’na yapılan infazın ertelenmesi başvurusu ret edilmiştir.”
 
Adalet Bakanı’nın cevaplaması istenilen sorular şöyle: 
 
“*Savcılık tarafından verilen ret kararı Türkiye’nin başta Çocuk Hakları Sözleşmesi olmak üzere taraf olduğu uluslararası sözleşmelere uygun mudur?
 
*Kafa derisi altında tümör nedeniyle yüzündeki leke ve şişliklerin tedavi düzensizliği nedeniyle arttığı Avşin Usanmaz, cezaevinde bulunduğu günden bugüne kadar ne kadar sıklıkta kaç defa tedavi görmüştür? 
 
*Bir çocuğun gelişim dönemleri göz önünde tutularak annesinden ayrılmadan sağlıklı koşullar içinde büyümesi en temel haklarından biri iken Savcılık tarafından ret kararı verilirken Avşin Usanmaz’ın hastalığının ciddiyeti ve bu kritik evrede annesinin yanında olması gerekliliği gözetilmiş midir?
 
*Acil olarak sağlıklı koşullar altında ve düzenli tedavi olması gereken Avşin Usanmaz için anne Hülya Usanmaz’ın infazının ertelenmesi/denetimli serbestlik ile serbest bırakılması konusunda Bakanlığınız bir adım atacak mıdır?  
 
*Cezaevlerinde anneleri ile birlikte kalmak zorunda olan çocuk ve hasta çocuk sayısı kaçtır? Bu durumla ilgili Bakanlığınız yasal bir düzenleme yapacak mıdır?”
 
Diyarbakır Surları’na ‘Millet Bahçesi’ yapılmak istenmesi soruldu
 
Remziye, ayrıca 2015 Temmuz ayı itibariyle Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) korumasındaki ve birinci derecede tescilli sit alanı olan Diyarbakır Surları’nın çevresinde “Milllet Bahçesi” yapılmak istenmesini Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a sormak için Meclis Başkanlığı’na sor önergesi verdi.
 
Önergede, “İçkale’den başlayarak Mardin Kapı’ya kadar sur diplerinde bir şerit olarak yapılması hedeflenen “Millet Bahçesi” projesi için Keçi Burcu’nun dibinde Devlet Su İşleri 10. Bölge Müdürlüğü’ne ait iş makinaları ile kazı ve düzleştirme çalışmasına başlanmıştır” denildi.
 
Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un yanıtlaması istenilen sorular şu şekilde:
 
“*Taşınmaz kültür varlıklarının bulunduğu alanlarda Kültür Bakanlığı’ndan izin alınmadan kazı, restorasyon vb. çalışmalar yapılamayacağı açık bir biçimde belirtilmiştir. Bu kazı ve düzleştirme işlemi ile ilgili Bakanlığı’nızdan izin alınmış mıdır?
 
*Bu çalışmada Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan herhangi bir izin alınmış mıdır veya uzman kişi talep edilmiş midir?
 
*Yürütülmeye başlanan bu çalışmada sanat tarihçisi, arkeolog gibi alanında uzman olan kişiler bulunmakta mıdır?
 
*Birinci derece sit alanı olan bu şeritte kazı çalışmaları neden DSİ’ye ait iş makinaları  (kepçe vb.)ile yapılmaktadır? İş makinaları ile yapılan bu kazıların taşınmaz tarihi eserlere ne kadar zarar verdiği/ vereceği ile ilgili bir çalışma yapılmış mıdır? 
 
*Sit alanında çalışmaların ağır iş makinaları yerine uzman kişilerce yapılması gerekliliği yok mudur? 
 
*Millet bahçesi neden UNESCO korumasında bulunan birinci derecede tescilli sit alanında yapılmaktadır?
 
*Suriçi ve özellikle sur dipleri farklı arkeolojik katmanlardan oluştuğu için yapılan kazı-düzleştirme işlemi esnasında bu arkeolojik katmanların tahrip edilmeden korunması ve açığa çıkarılması ile ilgili ne gibi bir çalışma yürütülmektedir?
 
*Sit alanlarında Bakanlık izniyle kurtarma kazıları yapılmadan düzleştirme ve yeşil alan çalışması yapılması kültürel mirasın korunmasına uygun mudur?”