HDP’den İçişleri Bakanı’na: Parkta oturan biri nasıl yanlışlıkla öldürülür?

  • 13:04 15 Nisan 2019
  • Siyaset
ANKARA - Diyarbakır’da arkadaşı ile parkta oturduğu sırada polis tarafından "yanlışlıkla öldürüldüğü" iddia edilen Recep Hantaş’ın katledilmesine ilişkin HDP’li Semra Güzel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya, “Parkta oturan bir insan nasıl yanlışlıkla öldürülür. Cinayetin kasıtlı olarak işlendiğini kamuoyuna açıklar mısınız?” diye sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Semra Güzel, dün Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesindeki Sümer Park’ta sabah saatlerinde arkadaşıyla birlikte oturan Recep Hantaş'ın polis tarafından "yanlışlıkla öldürüldüğü" iddialarına yönelik Meclis'e İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere soru önergesi sunuldu.
 
‘Açıklama akıl ve mantık dışı’
 
Semra, Recep Hantaş'ın polis kurşunu ile katledildiği olay sonrası Recep ile oturan arkadaşının da gözaltına alındığını anımsattı. Polisler tarafından Recep’in abisine "yanlışlıkla öldürdük" denildiğine dikkat çeken Semra,  Recep’in ailesinin ise kardeşlerinin polisler tarafından tehdit edildiğini ve yanlışlıkla öldürüldüğüne inanmadıklarını aktardığını ifade etti. Recep’in cenazesinin polis ablukası altında ve yalnızca aile bireyleri tarafından toprağa verildiğini belirten Semra, konuya ilişkin Diyarbakır Valiliği’nin açıklamasında yer alan “polise doğru kaçıyordu” şeklindeki ifadenin ise ailenin acısına  büyük bir saygısızlık olduğunu vurguladı.
 
Semra, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya cevaplaması için şu soruları yöneltti:
 
“*Polis kurşunuyla katledilen Recep Hantaş’ın katilleri kimlerdir? Söz konusu cinayetle ilgili kaç polis gözaltına alınmıştır ve soruşturmaları hangi aşamadadır?
 
*Park’ta bankta oturan bir insan nasıl yanlışlıkla öldürülür? Recep’in daha önce polisler tarafından tehdit edildiği iddiası doğru mudur? Doğruysa bu cinayetin kasıtlı olarak işlendiğini kamuoyuna açıklayacak mısınız?
 
* Recep’in cenazesinin polis ablukası altında defnedilmesinin gerekçesi nedir?
 
* Diyarbakır Valiliğinin konuya ilişkin yaptığı açıklamadaki ‘polise doğru koşarken kaçıyordu’ ifadesinin mantıklı bir izahatı var mıdır?
 
* 2015 yılından günümüze kadar Türkiye’de kolluk kuvvetlerice  ‘ Makul şüpheli’ sıfatıyla öldürülen kişi sayısı kaçtır?
 
*Türkiye’de ‘olası kasıtlı adam öldürmek’ suçundan mahkemeye sevk edilen polislerin kaçı serbest bırakılmış, kaçı tutuklanmıştır?”