Kars’ta yeni dönem: Birikmiş sorunlara çözüm için kollar sıvandı

  • 09:07 22 Nisan 2019
  • Siyaset
Zeynep Durgut 
 
KARS - Kars’ta ilk kez belediyeyi kazanan HDP’li eşbaşkanlar, kentin sorunlarını tespit edip, çalışmalarına başladı. En asgari hizmetin dahi yerine getirilmediğini kaydeden Eşbaşkan Şevin Alaca, “Belediyenin bütün hesapları bloke edilmiş ve haciz konmuş durumda. Ekipman olarak büyük sıkıntılar yaşanıyor. Personellerin 3 aylık maaşları ödenmemiş. HDP’nin Kars’ta yapacağı her bir çalışma halklara umut olacaktır” dedi.
 
Farklı halkların ve kültürlerin bir arada yaşadığı, tarihi dokusu ve iklimiyle dikkat çeken Kars, edebiyata ve sanata ilham olan kadim kentlerden biri. 31 Mart’ta gerçekleşen yerel seçimleri ilk kez Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kazanmasıyla Kars’ta yeni bir dönemin de başlangıcı oldu. Eşbaşkanlık sistemiyle eşit temsiliyeti esas alan HDP’li belediyenin kadınlar için birçok projeyi hayata geçirmesi bekleniyor. Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca, seçim sürecinde yaşadıklarını ve hayata geçirmek istedikleri projeleri paylaştı. 
 
Seçim süreci boyunca zorlu mevsim şartlarına rağmen gece gündüz demeden çalışan herkese teşekkür eden Şevin, “Yine Kars halkına iradelerini partimizden yana kullandıkları için teşekkür ederiz” dedi. Seçim kampanyası boyunca bulundukları vaatlerin arkasında olduklarını ifade eden Şevin, “5 yıllık hizmet süremiz boyunca Kars’ı layık olduğu şehir görünümüne kavuşturmak için çalışacağız ve Kars’ı hep birlikte, kadınlar ve gençlerle yöneterek güzel şeyler yapacağız” diye konuştu. 
 
‘Halkın kafasını karıştırmak istediler’ 
 
Seçim sürecinde kısıtlamalar ve engellemelerle karşılaştıklarını, arkadaşlarının tutuklandığını belirten Şevin, “Son dönemde seçime yaklaştıkça özellikle sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek sıkça gözaltılar yapıldı. Çalışmalarımızı sekteye uğratan girişimler oldu. Yine diğer partilerden aday olan kişilerin karalamaları oldu. Özellikle kayyım politikası sık sık gündeme getirilerek, ‘HDP belediyeyi kazandığında kayyım atanacak’ gibi söylemlerle halkın kafasını karıştırmak istediler. Ama bu engellemeler ve karamalar halkın yapacağı tercihi değiştirmedi ve kazanan biz olduk” ifadelerini kullandı.  
 
‘Kars halkının HDP’den umutları çok büyük’
 
Kars’ın kozmopolit yapısına dikkat çeken Şevin, şöyle dedi: “Aslında halklar arasında kimlik çatışması yok ama özellikle seçim döneminde bunun üzerinden halkları ayrıştırarak, iktidarlarını sağlama almaya çalıştılar. HDP olarak bu yaklaşımı seçim döneminde kırdığımızı düşünüyorum. Çünkü partimize karşı bir takım önyargılar vardı. Ancak biz halka dokundukça bire bir sohbetler geliştirdikçe bunun kırıldığını gördük. 5 yıllık görev süremizde yapacağımız çalışmalarla bunun tamamen ortadan kalkacağına inanıyoruz. Kars halkı her şeyden önce bu seçimde ‘Kars’a kim hizmet sunabilir, herhangi bir kimlik ayrımı yapmadan, bütün mahallelere eşit hizmeti hangi parti götürebilir’ düşüncesiyle tercihini HDP’den yana kullandı. Biz Kürt seçmenden oy aldık ama azımsanamayacak bir rakamla Türk, Azeri ve Terekeme seçmenden de oy aldık. Şuanda Kars da gözlemlediğimiz kadarıyla bir çok farklı kesimin HDP’den yana umutları çok büyük. HDP’nin Kars’ta yapacağı her bir çalışma burada ki halklara umut olacaktır” dedi. 
 
‘Personellerin 3 aylık maaşları ödenmemiş’
 
Yıllardır kentte asgari belediye hizmetleri dahi yerine getirilmediği için birçok sorunun biriktiğini belirten Şevin, bu yüzden yol, alt yapı ve çöplerin toplanması gibi acilen hayata geçirilmesi gereken hizmetler olduğunu söyledi. Mazbatayı aldıktan sonra durum tespiti yaptıklarını aktaran Şevin, şunları dile getirdi: “Göreve başladıktan sonra anladık ki aslında Kars Belediyesi beklediğimizden çok daha fazla kötü bir durumda. Her şeyden önce ağır bir ekonomik sorunla karşı karşıyayız. Şuan belediyenin bütün hesapları bloke edilmiş ve haciz konmuş durumda. Yine ekipman olarak büyük sıkıntılar yaşanıyor bir çoğu arızalı ve sanayide bekletiliyor. Ekonomik sebeplerden dolayı bunların bakım onarım ve tamir işlemi yapılamıyor. Dolayısıyla hareket alanımız oldukça kısıtlı. Yine belediye kapasitesinin çok çok üzerinde belediye personeli çalıştırılıyor. Bu personellerin 3 aylık maaşları da ödenmemiş durumda. Bütün bu engellerle karşılaşınca bir anda Kars’taki hizmetlerin ne şekilde yürütüleceği konusunda bir çelişki yaşandı. Aslında yıllarca belediyenin kaynaklarının amaç dışında kullanıldığını fark ettik. Bunların hepsi tek tek araştırılacaktır. Şuanda personellerle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Çünkü işe gelmeden maaş alan yüzlerce personelden bahsediyoruz. Biz bunların bir kısmını tespit ettik.” 
 
‘Bundan sonra ki süreçte çözüm gücü olacağız’
 
Bütün bu imkansızlıklara rağmen çalışmalarını başlattıklarını vurgulayan Şevin, “Kars’ın aylarca toplanmayan çöpleri var. Çöpleri toplamaya başladık. Bu durum HDP’nin Kars’a hizmet sunacağı yönündeki görüşleri de kuvvetlendirdi. Bundan sonra ki süreçte öncellikle ekonomik sorunlara çözüm gücü olmamız gerekir. Daha hızlı yol alabilmemiz adına görüşmelerimiz devam ediyor. Çok kısa bir zamanda işlemlerin rutine girmesini düşünüyoruz” dedi.