HDP engelli çocuklar için Meclis Araştırması istedi

  • 15:13 14 Mayıs 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li vekili Meral Danış Beştaş, Türkiye’de yaşayan engelli çocukların yaşadığı sorunlar ve çözüm yolları için Meclis Araştırması istedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, engelli çocukları Meclis’e taşıdı. Meral, engelli çocukların yaşadıkları sorunlar ile çözüm yollarının araştırılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için Meclis’e önerge verdi.
 
Önergede, Türkiye’de, Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) verilerine göre nüfusun yüzde 14’ünün engelli olduğu belirtilirken, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2017 yıllı verilerine göre, Türkiye’de 22 Milyon 883 bin 288 çocuk nüfusunun 600 bin civarının engelli olduğu hatırlatıldı.
 
Önergede şunlar ifade edildi: 
 
“Türkiye’deki engellilerin yüzde 4.9’u 0-6, yüzde 16.2’si 7-14, yüzde 17.2’si 15-24 yaş aralığındadır. Yine engel durumlarına göre oranlamaya bakıldığında; yüzde 8.4 görme, yüzde 5.9 işitme,  yüzde 0.2 dil ve konuşma,  yüzde 8.8 ortopedik, yüzde 29.8 zihinsel,  yüzde 3.9 ruhsal ve duyusal, yüzde 25.6 süreğen (organ nakli olmuş, kalp, şeker, tansiyon hastası gibi), yüzde 18 ise çoklu engelli olarak ifade edilmektedir. 
 
‘Gerekliliklerin karşılanması elzemdir’
 
Bu kadar büyük bir orana sahip olan engellilerin eğitim ve istihdam başta olmak üzere sosyal, kültürel, ekonomik hayata katılımları sağlanabilmiş değildir. Buna, bir de yasal mevzuattaki sıkıntılar ile toplumsal hayata katılımlarını asgari düzeyde dahi sağlamaktan uzak yaşam koşulları da eklenince engelli yurttaşların maruz kaldıkları ayrımcılık kat be kat artmaktadır. Türkiye, engelli yurttaşlara özgü koşulları sağlamak yerine Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ne aykırı bir tutum izlemekte, kişilere engellilik oranına göre eğitim, tekerlekli sandalye, ÖTV indirimi gibi katkıları sunmaktadır. Oysa orana bakılmaksızın gerekliliklerin karşılanması elzemdir. Bunun dışında toplumsal bütünleşmeyi sağlayıcı çalışmalar hiç söz konusu değildir.
 
‘Sadece289 bin engelli çocuk eğitime erişebiliyor’
 
Yalnızca Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) verilerine göre, son 20 yılda eğitime erişen engelli çocuk öğrenci sayısı yaklaşık 289 bindir. Bu açıkça eğitimde fırsat eşitliğini hiçe sayan bir yaklaşımdır. Oysa yerinde ve doğru eğitim programları ile çocukların yaşıtları ile aynı seviyeye getirilmeleri mümkündür. Fakat bu yapılmadığı için çoğu kez ailelere rapor dahi alamazken, alabilen çocuklar da yetersiz eğitimle bir faydaya ulaşamamaktadır. 
 
Türkiye’de engelli çocukların tanı ve tedavi başta olmak üzere; eğitim, sağlık, ulaşım gibi en temel ihtiyaçlarının çözülmesi gerekmektedir. Bu konuda parlamentoda kurulacak olan bir komisyon mevcut sorunlar ile çözüm önerilerini tespit etmelidir. “