Ebru Günay’dan Adalet Bakanı’na: Annelerden özür dileyecek misiniz?

  • 12:52 15 Mayıs 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, gözaltına alınan kimi tutsak annelerinin ifade tutanaklarına “cahil” yazılmasını Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ebru Günay, açlık grevleri ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek amacıyla Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde nöbet eylemi yapan tutsak ailelerinin gözaltına alınması sonrasında yaşananları Meclis’e taşıdı. Ebru konuyla ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması için Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Önergede, gözaltına alınan kimi anneler için emniyette alınan ifade tutanaklarında eğitim durumu karşılığına “okuma yazması yok” yerine “cahil” yazıldığı belirtildi. 
 
Önergede, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den şu soruları cevaplaması istendi: 
 
“*Gözaltına alınan annelerin ifade tutanaklarında eğitim durumu karşılığına ‘cahil’ ifadesi kim tarafından geçirilmiştir? Söz konusu personel hakkında gerekli soruşturma başlatılmış mıdır? Personel hakkında ne tür idari işlem yapılacaktır?
 
*Anadilleri Kürtçe olan annelerin Türkçe okuma ve yazma bilmemelerinin tutanaklara ‘cahil’ olarak geçirilmesi ile ilgili bir açıklama yapacak mısınız? Bakanlık olarak söz konusu skandal ifade ile ilgili özür dilenecek midir?
 
*Adliyelerde ve emniyet müdürlüklerinde Kürtçe bilen tercüman görevlendirmek için gerekli adımları atmayı düşünüyor musunuz?”