Semra Güzel Koşuyolu Parkı’nın kapatılmasını İçişleri Bakanı’na sordu

  • 13:52 17 Mayıs 2019
  • Siyaset
DİYARBAKIR - HDP Milletvekili Semra Güzel, Koşuyolu Parkı’nın polis bariyerleriyle 12 gündür neden kapatıldığını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, Bağlar ilçesi Koşuyolu Parkı’nın polis bariyerleriyle kapatılmasına ilişkin Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.  Cezaevlerinde ve dışarıda bir süredir ölüm oruçları ve açlık grevlerinin devam ettiğini hatırlatan Semra, tutsak yakınlarının eylem yaptığı yerlerden birinin de Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı olduğunu belirtti.
 
Semra devamında şunları dile getirdi: “Fakat güvenlik güçleri 5 Mayıs 2019 tarihinden beri parkı saat 12.00’den yani eylemin yapılacağı saatten bir saat önce boşaltıyor ve içeride kimsenin kalmasına izin vermiyor. Park akşam saatlerine doğru tekrar açılıyor. Bu uygulama 12 gündür devam etmektedir. Mahpus yakınları ise eylemlerine parkın dış cephesinde, karşısında, yanında devam ettirmektedirler. Şehrin ortasındaki bir parkın kullanıma kapatılması vatandaşların tepkisine de neden olmaktadır.” 
 
‘Ablukanın gerekçesi nedir?’
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Koşuyolu Parkı’nın ablukaya alınmasının gerekçesini soran Semra, şu soruların yanıtlamasını istedi:
 
 “* Sivil eylemlerin yapılacağı mekanlar için anayasada herhangi bir kısıtlama getirilmez iken Koşuyolu Parkı’nın sadece eylem yapıldığı gerekçesi ile kapatılmasının hukuki dayanağı nedir? 
 
* Koşuyolu Parkı’nın hemen kenarında ailelerin oturmasına çoğu zaman izin verilmesine rağmen ısrarla parka alınmamalarının mantıklı gerekçesi nedir?”