‘Açlık grevi ve ölüm orucunda tutsaklara her gün saldırı olmakta’

  • 15:48 17 Mayıs 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyon Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, cezaevlerinde koğuşlara yapılan baskıya tepki göstererek, "Saldırılar sadece cezaevlerinin içinde değil dışında da yaşanmaktadır. Tecride karşı açlık grevi ve ölüm orucunda olan tutsakların annelerine ve yakınlarına hemen hemen her gün saldırı olmakta, darp edilmektedirler" denildi.  
 
Halkaların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyon Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Kandıra, Bakırköy ve Şakran cezaevlerinde hücrelere yapılan baskına ilişkin yazılı açıklama yaptı.  Açıklamada, Türkiye cezaevlerinde işkenceye varan kötü muamelelere devam edildiği, tutsakların ve hükümlülerin haklarının yok sayıldığı ve özellikle açlık grevi ile ölüm orucunda olanların kaldıkları hücrelere sık sık baskın yapıldığı belirtildi.
 
'Saldırılar sadece cezaevlerinde değil dışarıda yapılmakta'
 
Son 3 gün içerisinde Bakırköy Cezaevi'nde aynı odaların aynı gün içinde 3-4 kez aranıldığı ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:
 
"Kimi cezaevlerinde fiziki saldırıya da maruz kalan tutsakların kaldığı hücrelerde, radyolara, mektuplara ve çalışma notlarına el konulmuş, kıyafetler yerlere atılarak üzerinde tepinilmiş, defter, kalem ve kitapları alınmıştır. Saldırılar sadece cezaevlerinin içinde değil dışında da yaşanmaktadır. Tecride karşı açlık grevi ve ölüm orucunda olan tutsakların annelerine ve yakınlarına hemen hemen her gün saldırı olmakta, darp edilmektedirler. Bu saldırılar insan haklarının yok sayılmasının sonucudur. Cezaevlerinde müdürlerin, illerde valilerin onayı ile bu demokratik hak kullanımı hukuksuz bir şekilde engellenmekte, annelere yönelik onur kırıcı muamele yapılmakta, işkenceli keyfi müdahale edilmektedir.
 
'Direnenlerle birlikte mücadeleye devam edeceğiz'
 
Tecridin kırılması ülke demokrasisi, insan hakları ve hukuk açısından elzemdir. İçeride ve dışarıda uygulanan hukuk ve insanlık dışı saldırılar karşısında direnenlerle beraber olacağımızı, bu saldırıları kamuoyuna duyurarak mücadeleye devam edeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz."