Ayşe Acar Başaran: BM Kayıplar Sözleşmesi’ni imzalayın

  • 19:41 18 Mayıs 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP Hukuk İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplar Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, hükümeti Birleşmiş Milletler (BM) Kayıplar Sözleşmesini imzalamaya çağırdı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplar Haftası dolayısıyla yazılı açıklama yayımladı.
 
‘Cezasızlık sonlandırılmalı’
 
Açıklamada, gözaltında kaybedilen yüzlerce insanın anılarak, cezasızlık geleneğinin derhal sonlandırılması çağrısı yapıldı. Açıklamada, dünyanın birçok ülkesinde diktatör rejimlerin kullanmaktan imtina etmediği gözaltında kaybettirme politikasının Türkiye’ye ise ilk adımının 12 Eylül 1980 darbesi döneminde olduğu hatırlatıldı. Açıklamada, “Bu tarihte üç kişi gözaltında kaybedilirken, ilerleyen günlerde bu sayı artmış, yalnızca birkaç gün içerisinde en az 15 yurttaş gözaltında kaybettirilmiş, 1990’lı yıllarda ise bu politika sistematik hale gelmiştir. Sistematikleştirilen bu politikanın ardında yatan mesaj çok açıktı: Muhalifleri yıldırmak, korku iklimini yaymak, itaatkâr bir toplum yaratmaktı” diye belirtildi. 
 
‘Bu politikalar teşhir edildi’
 
Yaratılan karanlık tablonun İnsan Hakları Derneği ve Cumartesi İnsanları’nın kayıplarını bulma arayışıyla bu politikaların teşhir edildiğinin kaydedildiği açıklamada, “Bu karanlığa adalet arayışlarını bıkmadan, usanmadan devam ettirerek ışık tutmuşlardır. Kayıpları ararken kaybettirilmeyi göze alanların cesareti, bugün yaratılmak istenen benzer anlayışa meydan okumakta ve direnenlere umut vermektedir” ifadeleri kullanıldı. 
 
Açıklamanın devamında, mücadelesi devam eden Cumartesi İnsanlarına saldırıların yapıldığı ve yargı süreçlerinde ise dosyalarda verilen beraat kararlarıyla hakikat arayışına set çekildiğinin altının çizildi. 
 
Açıklamada son olarak şunlara yer verildi: 
 
“Ancak şu bilinmelidir kayıpların faillerini saklayan ve koruyan dönemin hükümetleri nasıl kaybetti ise bu geleneği devam ettiren yönetimler de kaybedecektir. Kayıplar ölümsüzleşirken onları bulmak, onlara adaleti tesis etmekten geri duran devletler ve hükümetler ise insanlığın hafızasında mahkûm edilirler.  17 yıldır ülkeyi yöneten anlayışa, kayıpları bulma yükümlülüklerini hatırlatıyor, Birleşmiş Milletler Kayıplar Sözleşmesini imzalamaya davet ediyoruz ve yineliyoruz: Kayıplar bulunsun, failler yargılansın.”