HDP Sakine Oğuz’un katledilmesini İçişleri Bakanı’na sordu

  • 14:45 20 Mayıs 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Remziye Tosun,  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, Sakine Oğuz’un katledilmesine ilişkin soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, Dersim’in Hozat ilçesinde Sakine Oğuz’un katledilmesini Meclis’e taşıdı. Remziye, konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. 
 
Cenaze ATK’ye gönderildi
 
Önergede, 57 yaşındaki Sakine’nin 16 Mayıs Perşembe günü Geçimli köyü kırsalında öğle saatlerinde hayvanlarını meraya otlatmaya gittiği ve bir köylü tarafından aynı gün saat 15.00 sıralarında cenazesinin bulunduğu belirtildi. Önergede, köylünün ihbarı üzerine bölgeye sağlık ve jandarma ekiplerinin sevk edildiği, cenazenin ise otopsi için Malatya Adli Tıp Kurumu morguna gönderildiği ifade edildi. 
 
‘İki el ateş edilmiş’
 
Önergede, yapılan otopside, Sakine’nin çenesinde ve göğüs kafesinde şiddete bağlı kırıklar, ensesinde kesikler ile vücudunun çeşitli yerlerinde darp izleri bulunduğu, kafasına ise iki el ateş edilerek katledildiğin belirlendiğine yer verildi. 
 
Önergede, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan şu soruları cevaplaması istendi: 
 
“*Sakine Oğuz’un işkence yapılarak öldürülmesi ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise şu ana kadar olayla ilgili bulgular nelerdir?
 
*Sakine Oğuz’un bedeninde işkence izleri olması ve kafasına ateş edilerek öldürülmesi infaz edilmiş olma şüphesini arttırmaktadır. Bununla ilgili bir soruşturma yürütülmüş müdür? 
 
*Sakine Oğuz veya ailesi daha önce herhangi bir biçimde tehdit edilmiş midir? Tehdit edilmişse kim veya kimler tarafından ne ile ilgili tehdit edilmiştir?”