HDP Sevgi Evleri'ndeki çocuğa yönelik şiddeti Meclis'e taşıdı

  • 15:31 20 Mayıs 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP'li Gülistan Kılıç Koçyiğit, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sevgi Evleri'nde 26 çocuğun görevliler tarafından şiddete maruz bırakılmasını Meclis gündemine getirdi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Tokat’ın Turhal ilçesindeki Sevgi Evleri'nde çocukların şiddete maruz bırakılmasını Meclis’e taşıdı. Gülistan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı Sevgi Evleri'nde, yaşları 4 ile 12 arasında değişen 26 çocuğun bu evlerdeki görevliler tarafından şiddet ve işkenceye varan kötü muameleye maruz bırakılmasını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sormak için Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.
 
Gülistan önergede şunları kaydetti: 
 
“Olay, mağdur çocuklardan birinin ailesi ve Turhal Kaymakamlığı'nın Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyet etmesi üzerine ortaya çıkmıştır. Şikâyet üzerine Cumhuriyet Savcısı Bilge Dursun'un hazırladığı iddianamede yer alan ayrıntılarda, bu evlerdeki görevliler çocuklara sistematik olarak şiddet uyguladığı ortaya çıkmıştır. İddianamede ifadelerine yer verilen çocukların ve ailelerinin anlatımları, olayın vahametini ortaya koymaktadır. 
 
Şikâyet dilekçesinin eklerinde çocukların yardım çığlıklarının duyulduğu 14 saniyelik ses kaydının bulunduğu belirtilmektedir. İddianamede telefon dinlemelerinin dökümü ve güvenlik kamera kayıtları da yer almaktadır. Bu dökümlerde bakıcıların çocuklara uyguladığı şiddeti itiraf ettiklerini,  incelenen 58 günlük kayıtlarda sadece kameralara yansıyan 235 adet ‘olumsuzluğa’ rastlandığı ve kurum yöneticilerinin ise durumdan haberdar olmasına rağmen herhangi bir girişimde bulunmadığı anlaşılmaktadır."
 
Gülistan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan şu soruların cevabını istedi:
 
“*Tokat'ın Turhal ilçesindeki Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı Sevgi Evleri'nde şiddet olayı ile ilgili bakanlığınız hangi girişimlerde bulunmuştur? 
 
*Tokat'ın Turhal ilçesinde Sevgi Evleri’ndeki şiddet olayı ile ilgili kaç yönetici ve görevli personel halkında idari ve adli soruşturma açılmıştır? Bunların kaçı tutuklu kaçı tutuksuz yargılanmaktadır?
 
*Tokat'ın Turhal ilçesinde Sevgi Evleri’nde toplam kaç çocuk kalmaktadır? Çocukların yaş ve cinsiyetleri nedir?
 
*Tokat'ın Turhal ilçesinde Sevgi Evleri ile ilgili daha önce bakanlığınıza bildirilmiş şikâyetler var mıdır? Varsa şikâyetlerin konusu nelerdir? Şikâyetlerle ilgili girişimleriniz nelerdir?
 
*Söz konusu şiddet olayı ile ilgili bakıcıların çocukları korkutmak için 'Hakkınızda tutanak tutup sizi Batman’a, teröristlerin olduğu yere göndeririz' şeklindeki ırkçı ve nefret söylemi ile ilgili ayrıca cezai yaptırım uygulanacak mıdır?  
 
*Türkiye genelinde toplam kaç Sevgi Evi vardır? Bu Sevgi Evleri’nde toplam kaç çocuk kalmaktadır? Yaş ve cinsiyet grupları ne şekildedir? 
 
*Türkiye genelinde Sevgi Evleri denetimi ve teftişi hangi sıklıkta yapılmaktadır? Bakanlığınıza bağlı Sevgi Evleri’nde yaşanan başka şiddet ve çocuk istismarı vakaları var mıdır? Varsa hangi evlerdir?  Bu tür vakalarla ilgili bakanlığınızın yapmış olduğu çalışmalar nelerdir?
 
*Muş genelinde toplam kaç Sevgi Evi vardır? Bu evlerde toplam kaç çocuk kalmaktadır? Çocukların yaş ve cinsiyet grupları ne şekildedir? 
 
*Muş’taki Sevgi Evleri ile ilgili şimdiye kadar bakanlığına ulaşan kaç şikâyet vardır? Şikâyetlerin konusu nedir? Yapılan şikâyetlerle ilgili hangi girişimlerde bulundunuz?
 
*Bakanlığınıza bağlı Sevgi Evleri’nde çocuklara yönelik şiddet, istismar olayların bir daha yaşanmaması için almış olduğunuz tedbirler nelerdir? Çocuklara yönelik her türlü şiddet ve istismar vakalarına karşı etkin mücadele yöntemleri ve politikalarını geliştiriyor musunuz?”