HDP Çerkes sürgününü Meclis’e taşıdı

  • 11:47 21 Mayıs 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Meral Danış Beştaş, 21 Mayıs Çerkes sürgünü dolayısıyla, Çerkeslerin talepleri ve maruz kaldıkları ayrımcılıkların araştırılmasını istedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, 21 Mayıs Çerkes sürgününü Meclis gündemine getirdi. Meral, Çerkeslerin talepleri ve maruz kaldıkları ayrımcılıkların araştırılması için Meclis Başkanlığı’na Meclis araştırma önergesi verdi. 
 
Meral, önergenin gerekçesinde şunları kaydetti: “Çerkesler Kafkas - Rus savaşının akabinde insanlık tarihinin en trajik, en acımasız sonu ile karşı karşıya kalmışlardır. Söz konusu savaşların bitimi ve sürgünün başlangıç tarihi 21 Mayıs 1864 olarak kayıtlara geçmiş olup 21 Mayıs günü; Çerkesler tarafından her yıl anma günü olarak kabul edilmektedir. Bu bahisle Çerkeslerin yaşadığı soykırımın tanınması, sürgün bir halk olarak çifte vatandaşlık hakkı tanınması, Abhazya’ya doğrudan ulaşımın sağlanması başta olmak üzere, Çerkeslerin anayurda dönme istemlerine kulak verilerek Devlet desteğinin sağlanması ve Çerkeslerin yaşadığı sorunların çözümüne dair çalışmalar yapılması önem arzetmektedir.”