HDP zabıtaların çocukları şiddete maruz bırakmasını Meclis’e taşıdı

  • 11:58 21 Mayıs 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Remziye Tosun, Urfa’da Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıtaların çalışmak zorunda bırakılan çocukları şiddete maruz bırakmasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, Urfa’nın Haliliye ilçesinde Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Zabıta ekipleri tarafından çocukların şiddete maruz bırakılmasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sormak için Meclis Başkanlığı’na önerge verdi. Önergede, 18 Mayıs günü basına ve sosyal medyaya yansıyan bir video ile ortaya çıkan görüntülerde çalışmak zorunda bırakılan iki çocuktan birinin şiddete maruz bırakıldığının görüldüğü kaydedildi. 
 
Önergede ayrıca zabıtaların çocukların sattığı ürünlere el koymak istediği belirtildi. Yine 15 Mayıs günü Haliliye ilçesinde Atatürk Bulvarı’nda zabıta tarafından çalışmak zorunda bırakılan çocuklara müdahale edildiği ve arabalarına el konulmak istendiği de bir video ile basına yansıdığı ifade edildi. 
 
Önergede İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan yanıtlanması istenen sorular şöyle: 
 
“*Yukarıda bahsi geçen çocuk işçiyi dövme konusu ile ilgili Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı oldukları belirtilen zabıtaların tespit edilmesi ve haklarında soruşturma başlatılması konusunda bir girişim var mıdır?
 
*Okul okuması gereken bir yaşta bu çocukların sokaklarda çalışıyor olmasına yönelik ‘zabıta müdahalesi’ dışında kalıcı ve sosyal devlet anlayışına uygun bir çözüm geliştirilmesi planlanmakta mıdır?
 
*Türkiye’de son verilere göre çocuk işçi sayısı kaçtır? 
 
*Son 5 yıl içerisinde şiddete maruz kalan çocuk işçi sayısı kaçtır? Bu şiddet vakalarının kaçı kamu kurumu personelleri tarafından yapılmıştır?”