Ayşe Sürücü Halfeti’deki gözaltıları İçişleri Bakanı’na sordu

  • 13:48 22 Mayıs 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Ayşe Sürücü, Halfeti’de yaşanan çatışma sonrası çok sayıda kişinin gözaltına alınmasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Halfeti’de yapılan gözaltılar ve sonrasında yaşananlara ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. 
 
Önergede, şunlara yer verildi: 
 
“18 Mayıs tarihinde Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde yaşanan Çatışmadan sonra çok sayıda kişi gözaltına alınmıştır. Dergili Mahallesi’nde evleri askerler tarafından yakıldığı iddia edilen Fahri Alakuş ve Hanım Alakuş çiftinin işkenceye maruz kaldığı iddia edilmektedir. Basına yansıyan habere göre ise çiftin mahallede götürüldükleri bir evde uzun süre işkenceye maruz kaldıkları ve bundan dolayı ağır yaralandıkları iddia edildi. Uzun süre baygın kalan Alakuş çiftinin daha sonra hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Aynı aileden olan Zeki Alakuş ve eşi Hazal Alakuş ile oğulları Mehmet Alakuş, darp edilerek gözaltına alındıkları ve nereye götürüldüklerinin bilinmediği aktarıldı.” 
 
Halfeti merkez ile kırsal mahallelerinde yapılan ev baskınlarına da yer verilen önergede, “Ev baskınlarının yapıldığı, ancak kaç kişinin gözaltına alındığı öğrenilemedi. Halfeti de yaşanan çatışmadan dolayı Bozova ilçesine bağlı Koçhisar Mahallesi’nde yapılan ev baskınlarında 16 kişi gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan vatandaşların ters kelepçe yapılarak yere yatırıldığı fotoğraflar ise sosyal medyada yer almıştır” diye belirtildi. 
 
Önergede İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan şu soruları yanıtlaması istendi: 
 
“*Bakanlığınızın Halfeti’de yaşanan olayla ilgili bilgisi var mıdır? İşkence Suçu, TCK m.94’te ‘İşkence ve Eziyet’ başlıklı bölümde düzenlenmiştir. Kamu görevlilerinin Alakuş çiftine işkence iddiaları açıkça işlenmiş suç değil midir?
 
*Halfeti’de ki çatışmalarda dolayı kaç kişi gözaltına alınmıştır? Gözaltına alınan diğer vatandaşlar da işkenceye maruz kalmış mıdır?
 
*İşkence suçundan dolayı kamu görevlilerine herhangi bir yaptırım olacak mıdır?
 
*Olayın faillerinin hala meslekte olması ve haklarında soruşturma açılamasının sebebi nedir?
 
*Türkiye de işkence suçunu işlemiş kamu görevlileri hakkında bu güne kadar herhangi bir yaptırım olmuş mudur?
 
*Tehlike ve tehdit oluşturmayan kişilere ters kelepçe takılması, hukuk dışı bir uygulama değil midir? 
 
*Kişinin hareket kabiliyetini engelleyici bir uygulama olduğundan, ‘pozisyonel’ işkence olarak kabul edilen ters kelepçe neden uygulanmaktadır?"