Şevin Çoşkun HES taşkınlarını Meclis'e taşıdı

  • 14:38 22 Mayıs 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP'li Şevin Coşkun, Muş'taki HES'lerin neden olduğu sel ve taşkınlarını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, hidroelektrik santrallerinin (HES) neden olduğu doğa olaylarını Meclis'e taşıdı. Şevin, Muş'ta HES'lerin neden olduğu sel ve taşkınları Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'in yanıtlaması için Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Önergede, HES'lerin doğada geri dönülmez sonuçlar doğurduğu belirtilerek, bu HES'lerin üzerine inşa edilen dere içerisinde yaşayan canlıların yaşamına müdahale edildiği ve canlıların ölümüne de neden olduğu hatırlatıldı. Önergede, "09 Mayıs'ta Muş'un Bulanık ilçesinde yağmur suyu ve karların erimesiyle Alpaslan 1 Barajı'nın taşması sonucu baraj kenarındaki Olurdere köyünde bazı evleri su basmıştır. 14 Mayıs'ta Muş'un Bulanık ilçesinde, karların erimesi ve yağışlar sonucu Alpaslan 1 Barajı taşmıştır. Taşkında Erentepe beldesindeki 2 park, hatıra ormanı ve spor sahasını sular altında kalmıştır" sözlerine yer verildi. 
 
Önergede Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması talebiyle şu sorular yöneltildi: 
 
"*Aşırı yağış ve karların erimesiyle birlikte Alparslan 1 Barajı sürekli taşmaktadır. Alparslan 1 Barajı'nın taşmasının nedeni projede yapılan hatalardan mı kaynaklıdır? Bakanlığınızın Alparslan 1 Barajı'nın taşmaması için önleyici çalışması olacak mıdır? 
 
*Olurdere Köyü'nde evlerini su basan vatandaşların karşılaştığı zararın giderilmesi için Bakanlığınız bir çalışma yürütecek midir?
 
*Taşkında sular altında kalan Erentepe Beldesi'ndeki 2 park, hatıra ormanı ve spor sahasının uğradığı zararın karşılanması için Bakanlığınızın çalışması olacak mıdır?
 
*Alparslan 1 Barajı, bölgenin enerji ihtiyacının ne kadarını karşılamaktadır? Alparslan 1 Barajının yapılmasında etkilenen kaç canlı türü vardır?"
 
*Bakanlığınız ekosistem üzerinde tahrip edici etkisi olan barajların yapılması yerine alternatif enerji kaynakları için neden çalışma yapmamaktadır?
 
*Yapımı devam eden Alparslan 2 Barajı'nın yapımı için halkın onayı alınmış mıdır? Barajın yapımında kaç köy olumsuz etkilenecektir?
 
*Barajların yapımıyla ile birlikte nehirlerin taşması sonucunda Muş genelinde toplam kaç dekar arazi sular altında kalmıştır? Sular altında kalan arazilerin zarar tespiti yapılmış mıdır? 
 
*Muş ve ilçelerinde sulama kanalı, baraj,  içme suyu, dere ıslahı çalışmaları nelerdir?"