HDP'li Züleyha Gülüm Kuzey Marmara Otoyolu'nu Meclis’e taşıdı

  • 12:36 23 Mayıs 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Züleyha Gülüm, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a “Kuzey Marmara Otoyolu’nun 1,7 kilometrelik kısmının Ballıkayalar Tabiat Parkı’nın kuzey sınırından geçeceği iddiaları doğru mudur? diye sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Kuzey Marmara Otoyolu'nu Meclis gündemine taşıdı. Züleyha, otoyolun bir kısmının Ballıkayalar Tabiat Parkı’ndan geçmesi ve neden olabileceği söylenen doğa tahribatlarını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a sormak için Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. 
 
Önergede şunlar kaydedildi: “Kuzey Marmara Otoyolu’nun 1,7 kilometrelik kısmının  Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan ve 1. derece doğal sit alanı olan Ballıkayalar Tabiat Parkı’nın kuzey sınırından geçmesi planlanmaktadır.  İnşaat sırasında 17 binden fazla ağacın kesileceği ve Ballıkayalar’da yaşayan nesli tükenmekte olan kuşların tamamen yok olacağı iddiaları kamuoyunda tepkilere neden olmaktadır. Basında çıkan haberlere göre; Kocaeli Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun ÇED raporundaki olumsuz görüşüne rağmen yapımı planlanan söz konusu otoyolun, yaklaşık 841 bin metrekarelik ormanlık alanın yok olmasına neden olacağı ifade edilmektedir.”
 
Önergede Ulaştırma ve Altyapı Bakanı  Mehmet Cahit Turhan’a şu sorular yöneltildi:
 
“*Kuzey Marmara Otoyolu’nun 1,7 kilometrelik kısmının Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı’nın kuzey sınırından geçeceği iddiaları doğru mudur? Bu otoyol için 17 binden fazla ağacın kesileceği iddiaları gerçek midir?
 
*Yapımı planlanan otoyolun genel olarak doğal hayata, ormanlık alanlara ve ağaçlara vereceği zarar dikkate alınmış mıdır?
 
*Yapılmak istenen otoyola ilişkin proje öncesi hazırlık çalışmaları kapsamında kaç tane ağacın kesilmesi ön görülmüştür?
 
*17 bin ağacın kesilmesini önlemek için Bakanlığınızca kamuoyunun hassasiyetlerini dikkate alarak alternatif bir çalışma yapılacak mıdır?”