Cezaevlerinde sağlık hizmetlerine erişimin engellenmesi Meclis’e taşındı

  • 16:05 10 Haziran 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, cezaevlerinde sağlık hizmetlerine erişimin engellenmesi ya da kısıtlanmasını Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Pero Dündar, cezaevlerinde tutsakların sağlık hizmetlerine erişimine ilişkin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. 
 
'Hasta tutsaklar sağlık  hizmetlerinden yararlanamıyor'
 
Uluslararası anlaşmalara göre, cezaevlerinde sağlanan tıbbi bakım hizmetinin cezaevi dışındaki olanaklarla eşit olması gerektiğinin vurgulandığı önergede, cezaevlerinde sağlığa erişimin kısıtlanması veya  engellenmesinin sağlık hakkının gasp edilmesi anlamına geldiği kaydedildi. Önergede ayrıca, cezaevlerinde yaşamını tek başına sürdüremeyecek durumda olan hasta tutsakların tahliye edilmek bir  yana yeterli sağlık hizmetlerinden yararlanamadığının altı çizildi. 
 
'Doktorlar 1 ay bilemedin 1 yıl daha  yaşarsın dedi'
 
Önergede buna örnek olarak Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan hasta tutsak Nizamettin Yılmaz’ın durumuna dikkat çekilerek devamında şöyle denildi: “Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Nizamettin Yılmaz açlık grevini sonlandırdıktan sonra kronik akciğer hastalığı nedeniyle Mardin Devlet Hastanesi’ne ardından Diyarbakır’da bir hastaneye sevk edilmiştir. Sağlık kontrollerinin ardından akciğerinin iflas ettiği tespit edilen Nizamettin Yılmaz’ın tutuklu bulunduğu cezaevinde ara ara nefes almakta zorlandığı ve boğulma tehlikesi geçirdiği aktarılmıştır. Kendisiyle görüşen avukatlara; doktorların kendisi için ’1 ay bilemedin 1 yıl daha yaşarsın’ sözleriyle ömür biçtiklerini aktarmıştır. Ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olan Nizamettin Yılmaz’ın tahliye edilmesi için ATK’ ya ‘cezaevinde kalamaz’ raporu alınması amacıyla başvuru yapılmış ancak ATK  doktorlar tarafından çok kısa bir süre ömür biçilen Nizamettin Yılmaz’a 1 ay sonrası için randevu vermiştir.”
 
Önergede Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yanıtlaması için şu sorular soruldu:
 
“*Türkiye’de bulunan cezaevlerinde toplam kaç hasta tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır? Hasta tutuklu ve hükümlülerin tahliye edilmeleri konusunda bir çalışmanız var mıdır?
 
*Nizamettin Yılmaz ve ciddi sağlık sorunları olan diğer mahpusların cezaevinde yaşamlarını sürdürmeleri mümkün müdür?
 
*Kendisine doktorlar tarafından çok kısa bir süre ömür biçilen Nizamettin Yılmaz’ın tahliye edilmesi için bakanlığınız tarafından gerekli adımlar atılacak mıdır? Atılacaksa bu ne zaman gerçekleşecektir?
 
*Ciddi sağlık sorunları olan Nizamettin Yılmaz’a ATK tarafından bir ay sonrası için randevu verilmesinin gerekçesi nedir?
 
*ATK tarafından verilen ‘cezaevinde kalamaz’ raporuna rağmen tahliye edilmeyen tutuklu ve hükümlü sayısı kaçtır? Bu tutuklu ve hükümlülerden kaç tanesi cezaevinde yaşamını yitirmiştir?”