‘DAİŞ üyesine yapılan kitlesel cenaze töreni asla kabul edilemez’

  • 16:24 10 Haziran 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “Alevilerin kökünü kazıyacağız” diyen DAİŞ’in eski üyesi Abdulbasit El Sarut için Reyhanlı’da düzenlenen kitlesel cenaze törenine ilişkin basın toplantısı düzenleyerek, “Bu gösteriye neden izin verildi?” diye sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, DAİŞ’in eski üyesi Abdulbasit El Sarut için Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde kitlesel cenaze töreni düzenlenmesine ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Tülay, DAİŞ eski üyesi sonrasında ise Ceyş-ül İzze’nin üst düzey yöneticisi olan Abdülbast El Sarut’un 2012’de katıldığı eylemde, “Alevilerin kökünü kazıyacağız” dediğini hatırlatarak, Abdülbest’in  cenazesinin gösterilerle, sloganlarla ve tekbirlerle Suriye’ye gönderildiğini belirtti. 
 
‘Neden izin verildi'
 
Tülay,  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya seslenerek, “Alevilerin kökünü kazıyacağız’ sözleriyle gündem olan, IŞİD eski üyesi, cihatçı,  selefi örgüt komutanı olan, cenazesi Suriye’ye gönderilen birinin, cenaze töreni hangi teamüllere göre yapıldı? Bu şekilde gösteri yapılmasına neden göz yumuldu? Selefilerin bu gösterilerine neden izin verildi?” diye sordu. 
 
‘İslam devleti projesine çanak tutmaktır'
 
Cenaze törenine yurtiçi ve yurt dışından otobüslerle organize bir katılım olduğu iddiasını da dile getiren Tülay, “Cenazeye kimler, nasıl katılmıştır? Töreni organize edenler ve katılımcılar hakkında inceleme başlatıldı mı? Reyhanlı’da Abdülnbasit el Sarut’un cenaze merasimini selefi bir gösteriye dönüştürmek, buna göz yummak halkların ortak yaşam konusundaki hassasiyetini yok saymaktır. IŞİD’in Levant bölgesini kapsayan İslam Devleti projesine çanak tutmaktır. Bu asla kabul edilemez” diye konuştu.
 
Reyhanlı’nın hala bu tür örgütlerin üssü olduğunu ifade eden Tülay, yetkilileri görevlerini yerine getirmeye çağırdı.