Hüda Kaya Ermeni kadına yönelik ırkçı saldırıyı sordu

  • 17:08 10 Haziran 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Samatya’da Ermeni bir kadının ırkçı saldırıya maruz bırakılmasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Samatya semtinde Ermeni bir kadının ırkçı saldırıya maruz bırakılmasına ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Önergede, kadının daha önce de evinin işaretlendiğinin kaydedildiği önergede, saldırı sırasında “bu daha başlangıç” diyen kişinin kadını tehdit ettiği belirtildi. 
 
Önergede, “Sözlü ifadelerin ve yazılı tehditlerin olması mahalle halkının endişelerini artırmaktadır. Bu saldırıdan sonra da Samatya’da Ermeni vatandaşlarımızın evleri hala işaretlenmeye devam edilmektedir ve mahallede can güvenliği tehlike altındadır” denildi.
 
Önergede İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması için şu sorulara yer verildi: 
 
“*Saldırganların kimliği hakkında araştırma var mıdır ve ne aşamadadır?
 
*Bu tür saldırıları engellemek için bakanlığınız tarafından önleyici çalışmalar var mıdır? 
 
*Bakanlığınız, Samatya’da vatandaşlarımızın güvenliğini sağlama noktasında ne gibi önlemler almıştır veya almayı düşünmektedir?
 
*Ermeni evlerinin işaretlenmesi ile gerçekleştirilen saldırılara ilişkin Bakanlığınızın herhangi bir soruşturma açtı mı? Açtıysa soruşturma hangi aşamadadır?  
 
*Bugüne kadar Ermeni vatandaşların evlerini işaretleyen kişilerden kaçı yakalanmıştır? Bu kişilerden kaçı ceza almıştır?
 
*Ermeni vatandaşlarımızın Samatya’da uğradığı ırkçı saldırılara karşı alınan önlemler nelerdir?
 
*Hükümet yetkililerinin azınlıklara karşı kullandığı aşağılayıcı ve ötekileştirici dil bu saldırıların artmasında rol oynamış mıdır?
 
*Farklı etnik ve inançtan olan vatandaşlarımızın yurdumuzda huzur ve güvenle yaşayabilmeleri için Devlet görevlilerinin ayırımcı ve nefreti artıran dil ve politikalarını değiştirme ve dönüştürmesi hakkında ne çalışmalar öngörülmektedir?”