Meral Danış Beştaş Halfeti’deki işkenceyi Meclis’e taşıdı

  • 11:52 11 Haziran 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Halfeti’de kadın ve çocukların da aralarında olduğu 51 kişinin maruz bırakıldığı işkenceyi Meclis’e taşıdı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, 18 Mayıs günü Urfa’nın Halfeti ilçesinde yaşanan çatışmanın ardından Halfeti ve Bozova’ya bağlı mahallelerde aralarında kadın ve çocukların da olduğu 51 kişinin gözaltında maruz bırakıldığı işkenceyi Meclis’e taşıdı. Meral, konuyla ilgili verdiği Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na verdiği dilekçe ile yapılan işkencenin yerinde incelenmesini isterken, konuyla ilgili de Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi. 
 
Meral önergede, araştırma gerekçesi olarak şunları belirtti: “Şanlıurfa’nın Halfeti ve Bozova ilçelerinde düzenlenen ev baskınlarında, aralarında çocukların ve kadınların da olduğu 51 kişi gözaltına alınmış olup Urfa Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi'ne götürülerek burada ağır işkence ve kötü muameleye maruz kalmışlardır. Bahse konu olay ilk önce 19 kişinin yere yatırılmış kelepçeli görüntüleri ile kamuoyu gündemine yansımış, ardından partimiz tarafından bir heyet de yerinde incelemelerde bulunmuştur. Kötü muamele ve işkence hadisesine ilişkin ayrıntılar ise avukatların gözaltına alınanlar ile yapmış oldukları görüşmeler neticesinde ortaya çıkmıştır. Ağır dayak, darp, elektrik verme, kadınlara yönelik cinsel işkence yöntemlerinin uygulandığı, sinkaflı ağır küfür ve hakaretlerin söz konusu olduğu, yaşlı ve hastalara ilaç dahi verilmediği Şanlıurfa Barosu tarafından hazırlanan raporda tüm açıklığı ile yer almakta olup konunun parlamento çatısı altında incelenmesi aciliyet ve gereklilik arz etmektedir.” 
 
Meral ayrıca, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. 
 
Önergede, Bakan Abdülhamit Gül’den şu soruları yanıtlaması istendi: 
 
“*Şanlıurfa’nın Halfeti ve Bozova ilçelerinde düzenlenen ev baskınlarından ne zaman haberdar oldunuz?
 
*Yapılan ev baskınları ve gözaltı işlemi neden usule uygun olarak yürütülmemiştir? Neden ev baskınları yapılma esnasında kişilere yönelik işkence yöntemleri uygulanmış ve büyük ekipler tarafından yurttaşlara korku salınmıştır?
 
*Bahse konu soruşturma kaç kişi hakkındadır? Soruşturma ile ilgisi olmayan yurttaşlar neden soruşturmaya dahil edilmiştir?
*Gözaltına alınan 19 kişinin yere yatırılmış elleri kelepçeli halleri basına neden servis edilmiştir? Bu görüntülerle halk tehdit mi edilmek istenmiştir?
 
*Şanlıurfa Barosu tarafından hazırlanan rapor Bakanlığınızca incelenmiş midir?
 
*İşkence uygulayan kolluk görevlileri tespit edilmiş midir?
 
*İşkence uygulayan kolluk görevlileri hakkında herhangi bir idari ve adli soruşturma başlatılmış mıdır?
 
*İşkence uygulayan kolluk görevlileri hala görevde midir? Görevdeyse, neden hala görevden alınmamıştır?
 
*Gözaltına alınanlara gözaltında işkence uygulanmasına yönelik İçişleri Bakanlığının bir talimatı olmuş mudur? Şayet böyle bir talimat var ise bundan Bakanlığınız bilgi sahibi midir?
 
*Gözaltına alınan ve işkenceye maruz bırakılanlara yönelik uygulama suç teşkil etmiyor mu? Bu suç doğrultusunda kaç kişi hakkında soruşturma başlatıldı?
 
*Ters kelepçe uygulamasının izahı nedir? Bu bir işkence yöntemi değil midir? Neden uygulanmaktadır?
 
*Bilhassa kadınlara yönelik cinsel işkence yöntemlerinin izahı nedir? Bu uygulamayı yapan kolluk bu yetki ve gücü nereden almaktadır? Bu konuda kolluk hakkında ayrıca bir yaptırım uygulanacak mıdır?
 
*Gözaltına alınan ve insan onuru ile bağdaşmayacak uygulamalara maruz kalan yurttaşların yaşadıkları manevi acının onarılması için bir çalışma yürütecek misiniz?
 
*Mensubu olduğunuz iktidar partisinin ‘işkenceye sıfır tolerans’ sözleri ile anlatmak istediği nedir? Bu uygulamalar bu söylem ile çelişmiyor mu?
 
*İşkence uygulamalarının sonlandırılmasına yönelik bir çalışmanız olacak mı?”