Saliha Aydeniz gözaltında kadına yönelik işkence ve tacizi sordu

  • 12:34 11 Haziran 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Saliha Aydeniz, Halfeti’de gözaltına alınan kadın ve çocuklara yönelik işkence ve tacizi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi  (HDP) Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, Urfa’nın Halfeti ilçesinde 18 Mayıs günü yaşanan çatışma sonrası gözaltına alınan 51 kişi arasında bulunan kadın ve çocuklara yönelik işkenceyi Meclis’e taşıdı. Saliha, konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. 
 
Önergede, şu ifadelere yer verildi: “Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesi Dergili Mahallesi’nde 18 Mayıs 2019 tarihinde yaşanan çatışmanın ardından gözaltına alınıp 29 Mayıs 2019 tarihinde çıkarıldıkları mahkemede ‘örgüt üyesi olmak’ iddiası ile tutuklanan kadınların Şanlıurfa Barosuna kayıtlı avukatlara vermiş oldukları beyanlar ve basına yansıyan bilgiler doğrultusunda, kadınlar 12 gün boyunca Jandarma ve İl emniyet Müdürlüğü TEM Şube’de işkence gördüklerini ifade etmişlerdir. İşkence ulusal ve uluslararası hukuka aykırı olmasının yanı sıra, aynı zamanda devletin kendi bünyesinde oluşturduğunu kadın çalışmaları yürüten kurumlara bile tezat düşmektedir. Devletin resmi makamlarında kamu görevlisi olarak görev yapan kişiler gözaltındaki kadınlara; ‘toplu tecavüz etme’ tehdidi, ‘cinsel organ ve göğüslere elektrik vermek’, küfür etmek suretiyle işkencenin ötesinde insanlık dışı yoğun tacizde bulunmuşlardır.”
 
Önergede, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu sorular yöneltildi: 
 
“*Bakanlığınız bu yaşanan olaydan haberdar mıdır?
 
*Devlet kurumunda yaşanan kadına yönelik işkence ve tacizin hukuki olarak dayanağı nedir?
 
*Kadına yönelik taciz, şiddet, işkence ve hatta ölümlerin çoğalmasındaki sebebin Kadına yönelik politikaların yetersizliğinden kaynaklandığını düşünüyor musunuz?
 
*Özelde vatandaşı korumakla mükellef olan Emniyet görevlilerinin bu ahlak dışı yaklaşımının toplumun Devlete olan güvenini zedelediğini düşünüyor musunuz?
 
*Yaşanan bu olayda sorumluluk sahibi Emniyet görevlileri ile ilgili herhangi bir araştırma yapılıp ivedilikle cezalandıracak mısınız? Buna ilişkin kamuoyunu bilgilendirecek misiniz?”