Şiddete maruz bırakılan kadının yaşadıkları Meclis'e taşındı

  • 13:35 14 Haziran 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Mardin’de gittiği bir kafede sözlü ve fiziki şiddete maruz bırakılan Hülya Kılıç’ın yaşadıklarını Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ebru Günay, Mardin’de gittiği bir kafede sözlü ve fiziki şiddete maruz bırakılan Hülya Kılıç’ın yaşadıklarını açığa çıkaran ajansımızın haberi ardından yaşanan durumu Meclis'e taşıdı. Ebru konu ile ilgli Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sormak için Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi. 
 
Önergede, Hülya Kılıç'ı gittiği bir kafenin sahibi ve çalışanı tarafından fiziksel şiddete, hakarete ve tehdite maruz bırakılıdğı anlatılarak, Hülya'nın olaydan hemen sonra Artuklu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek kafe sahibi ve çalışanından şikayetçi olduğu kaydedildi. Emniyette Hülya’nın ifadesinin alındıktan sonra komiserin kendisine “Sen de o mekâna gitme” dediği ve bir polisin de  “Yanlış yerdesin Turizm Bakanlığı’nda olman gerek” dediği de belirtilen önergede, Hülya'nın komiser ve polis hakkında Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek suç duyurusunda bulunduğu ifade edildi. 
 
Önergede, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e şu sorular yönetildi:
 
“*Söz konusu kafe hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?
 
*Kafe sahibi ve çalışanlar hakkında gerekli yasal işlem başlatılmış mıdır?
 
*Artuklu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde söz konusu taciz ve tehdit olayını gayri ciddi bir şekilde ele alan komiser ve polis memuru kimlerdir? Komiser ve polis memuru hakkında gerekli idari işlem başlatılmış mıdır?
 
*Genç kadının başına herhangi bir olay gelmemesi ve güvenliğinin sağlanması için Bakanlığınız sorumluluklarını yerine getirecek midir?
 
*Güvenlikten sorumlu memurların genç kadına ‘sen de o mekâna gitme’, ‘yanlış yerdesin Turizm Bakanlığı’nda olman gerek’ diyebilmesinden Bakanlığınızın sorumlu olduğunu düşünüyor musunuz?”