Kafasında çatlaklar oluşan Avşin bebeğin durumu Meclis’e taşındı

  • 15:10 17 Haziran 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li vekil Ebru Günay, Mardin Cezaevi’nde tedavisi yapılmayan ve koğuş merdivenlerinden düşerek kafasında çatlaklar oluşan Avşin bebeğin durumunu Adalet Bakanı’na sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ebru Günay, annesiyle birlikte 7 aydır Mardin Cezaevi’nde olan ve kafa derisinin altında tümör olması nedeniyle tedavisi yapılamayan Avşîn bebeğin cezaevinde bulunan koğuş merdivenlerinden düşmesi ve kafasında çatlak oluşmasını Meclis’e taşıdı. Ebru, konuya dair Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yanıtlanmak üzere Meclis Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.   
 
‘Hülya Usanmaz’a kelepçe takılmak istendi’
 
Avşin’in annesi ile birlikte 7 aydır cezaevinde olduğunu hatırlatan Ebru, “Mardin Cezaevi’nde olan ve kafa derisinin altında tümör olması nedeniyle tedavisi yapılamayan Avşîn bebek cezaevinde bulunan koğuş merdivenlerinden düşmüş ve kafasında çatlak oluşmuştur. Avşîn’e ilk müdahale cezaevindeki revirde yapılmış, daha sonra ambulansla hastaneye götürülecek olan Avşîn’le birlikte gidecek olan annesi Hülya Usanmaz’a ambulansta kızı kucağındayken Jandarmalar kelepçe takmak istemiştir. 
 
Ayrıca güneş ışığı görmediği için Avşîn’in yüzündeki şişkinlik ve kızarıklıkların günden güne daha da arttığı belirtilmiştir. Öte yandan Hülya Usanmaz’a bir ay görüş cezası verildiği de öğrenilmiştir.” 
 
Önergede devamla Abdulhamit Gül tarafından cevaplanmak üzere şu sorular yöneltildi: 
 
“*Koğuş merdivenlerinden düşen ve kafasında çatlak oluşan 1 yaşındaki Avşîn bebeğin durumu hakkında bilginiz var mıdır? 
 
*Hastaneye götürülürken kızını kucağında taşıyan Hülya Usanmaz’a kelepçe takılmak istenmesi bilginiz dahilinde midir? Kelepçe takmak isteyen personel hakkında herhangi bir işlem başlatılmış mıdır? 
 
*Hülya Usanmaz’a hangi gerekçe ile bir ay görüş yasağı cezası verilmiştir? 
 
*Avşîn cezaevinde bulunduğu günden bugüne kadar hangi periyotlarla tedavi görmüştür? 
 
*Çocukların cezaevinde büyümemeleri için, denetimli serbestlik sürelerinin özellikle 0-6 yaş arası çocuğu ile cezaevinde bulunan tutuklu/hükümlüleri kapsayacak şekilde düzenlenmesi ile ilgili bir çalışmanız olacak mıdır?
 
*Cezaevinde anneleriyle kalan çocuklara Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin gerektirdiği çocuğun yararını gözeten, hukuki ve insani koşulların sağlanmasına yönelik bir çalışmanız var mıdır?
 
*0-6 yaş aralığında kaç çocuk ebeveynleriyle beraber cezaevlerinde kalmaktadırlar?
 
*Cezaevlerinde anneleriyle kalan çocukların eğitim hakkından faydalanabilmeleri, becerilerinin yaşlarına uygun bir şekilde gelişebilmesi ve sağlık hakkına erişimlerinin güvence altına alınması için Bakanlığınızın yürüttüğü bir çalışma var mıdır? 
 
*Çocukları ile beraber cezaevinde kalan annelerin 5275 sayılı Kanun, Madde 16’dan yararlanmaları için bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?”