‘Ayten Öztürk’e 6 ay boyunca işkence yapanlar kim veya kimlerdir?’

  • 12:47 18 Haziran 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDK Eşsözcüsü ve HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e “Ayten Öztürk’e 6 ay boyunca işkence yapanlar kim veya kimlerdir? Bu kişiler hakkında açılmış adli ve idari bir soruşturma var mıdır?” diye sordu. 
 
Halkların Demokratik Kongresi Eşsözcüsü ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Lübnan’dan yasa dışı bir şekilde gözaltına alınarak Türkiye teslim edilen ve resmi bir kurum olduğunu düşünülen bir yerin bodrum katında  6 ay boyunca işkencelere maruz kalan Ayten Öztürk’ün durumunu Meclis’e taşıdı. Gülistan, konuya ilişkin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. 
 
Önergede, “İşkence insan onuruyla bağdaşmayan bir muameledir” denilerek uluslararası sözleşmelere işaret edildi. Uluslar ve uluslararası hukuk çerçevesinde işkence ve kötü muamelenin suç olarak değerlendirilip ağır insan hakkı ihlali olarak görüldüğü hatırlatılarak, “Türkiye son zamanlarda tıpkı 90’lı yıllarında olduğu gibi işkence, kötü muamele ve insan onuruna yakışmayan uygulamalarıyla gündeme gelmeye devam etmektedir” denildi. 
 
Önergenin devamında duruşması görülen Ayten Öztürk'ün anlatımlarına ilişkin şunlar belirtildi: 
 
“Ayten Öztürk’ün İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yaptığı savunmada,  Ankara’da gizli bir işkence merkezi olduğunu, 6 ay boyunca tutulduğu dairede başka kişilerinde işkenceli sorgudan geçirildiğini, bağırma seslerinin duyduğunu ve çoğu sesin erkek sesi olduğunu işkencecilerin sık sık ‘Burası emniyet ya da hapishane değil, burada süre sınırı yok. Bir Allah, bir de biz varız. Bizim sözümüz geçer’ şeklinde baskı ve tehditler savurduğunu anlatmıştır.  Öztürk, mahkemede yaşadığı işkence, kötü muamele ve onur kırıcı uygulamalarını tüm detaylarıyla anlatarak;  Türkiye’de işkence sisteminin halen devam ettiğini, bunun için özel ekiplerin oluşturulduğunu 90’lı yılları aratmayan işkence yöntemlerini kullanıldığını aktarmıştır. Yakın zamanda Urfa Halfeti ilçesinde ve Ankara Emniyet Müdürlüğünde işkence olayları söz konusu olmuş ve iddialar baro raporları ile resmi belgelerle doğrulanmıştır.”
 
Devamında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yanıtlanmak üzere şu sorular yöneltildi: 
 
“Ayten Öztürk’ün Lübnan’dan kaçırılarak Türkiye’ye getirildiği bilgisi doğru mudur?
 
*Ayten Öztürk, Lübnan Havaalanı’ndan 8 Mart 2018 tarihinde gözaltına alınarak Türkiye’ye teslim edilmiştir. Bu tarih resmi kayıtlara gözaltı tarihi olarak neden geçirilmemiştir?
 
*Ayten Öztürk’ü özel uçakla Lübnan’dan Türkiye’ye getirenler kim veya kimlerdir? Bu kişiler devletin resmi kolluk güçleri midir?
 
*Ayten Öztürk’ün gün içinde kadın topuklu ayakkabı sesleri nedeniyle resmî bir kurum olduğunu düşündüğü yer iddia edildiği gibi bir devlet dairesi midir? Bu konuda bir tespitiniz var mıdır? İddia edilen bodrum katı işkence merkezi devletin hangi resmi dairesidir?
 
*Ayten Öztürk,  mahkemede verdiği ifadeye göre;  6 ay boyunca ağır işkence kötü muamele ve onur kırıcı uygulamalara maruz kaldığını anlatmıştır. Bakanlığınız bu işkence iddialarına ilişkin bir araştırma ve soruşturma başlatmış mıdır?  Başlatmadıysa ne zaman başlatacaktır?
 
*Ayten Öztürk’e 6 ay boyunca işkence yapanlar kim veya kimlerdir? Bu kişiler hakkında açılmış adli ve idari bir soruşturma var mıdır?
 
*Ayten Öztürk’ün mahkemede verdiği ifadeye göre, kendisi dışında başkalarında işkence gördüğünü ve hücresine yakın yerde erkeklerin bağırma ve ağlama seslerini duyduğunu anlatmıştır. İşkenceye maruz kaldığı tahmin edilen bu kişiler kim veya kimlerdir?  Bununla ilgili bir çalışma başlatmayı düşünüyor musunuz?
 
*Başta Ankara’da olmak üzere 26 kişinin kaçırılma olayı gündeme gelmiştir? Bu kaçırılma olaylarıyla ilgili toplam kaç kayıp başvurusu yapılmıştır? Kaçırılanlar kimlerdir? Yaş cinsiyetleri nedir?
 
*Son zamanlarda İçişleri Bakanlığı’na bağlı merkezlerde, emniyet müdürlüklerinde, gözaltı merkezlerinde işkence iddiaları söz konusudur. Bu iddialarla ilgili bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz? Ulusal ve uluslararası hukuk çerçevesinde işkencecilerin cezalandırılma işlemi başlatılacak mı?
 
*Urfa Halfeti ilçesinde 51 yurttaşın ve Ankara Emniyet Müdürlüğünde ise 111 diplomatın ağır işkence ve hak ihlaline maruz kaldığı iddiaları belgelenmiştir. Bakanlığınız tespitli ve belgeli işkence vakalarıyla ilgili bir girişimde bulunmuş mudur? Bununla ilgili başlatılan soruşturma hangi aşamadadır?
 
*Türkiye’deki hak ihlallerine karşı 5 kuruluş 7 Haziran 2019 tarihinde Birleşmiş Milletler İşkenceyle Mücadele Komitesine Türkiye hakkında genel soruşturma talepli bir başvuruda bulunmuştur. Bu soruşturmanın hukuki ve siyasi sonuçları nedir?