'23 Haziran'da AKP zihniyetini tarihin çöp poşetine atacaksınız'

  • 20:08 18 Haziran 2019
  • Siyaset
İSTANBUL- 23 Haziran seçimi kapsamında Gaziosmanpaşa İlçesinde kadınlarla bir araya gelen HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, "23 Haziran’da AKP zihniyetini tarihin çöp poşetine atacaksınız" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi(HDP) Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, 23 Haziran’da İstanbul’da yapılacak seçim çalışmaları kapsamında  Gaziosmanpaşa ilçesinde kadınlar ile bir araya geldi. Burada konuşan Gülistan, AKP'nin kadınlar üzerinde yürüttüğü politikayı değerlendirdi. AKP'nin kadınları sadece doğurma makinası olarak gördüğünü söyleyen Gülistan, "Çocuk doğuran bir kadın profili oluşturmaya çalışıyorlar. Bütün var ettiğimiz emeklerimizi boş çıkarmaya çalışıyorlar. Kadına özgürlük alanları dahi tanımıyorlar. Kadının boşanmaması için kadını şiddet gördüğü eve göndermek zorunda bırakıyorlar. Kadına koruma vereceğine, sığınma evi açacağına o kadını ölüme şiddete gönderiyor" dedi. 
 
'Kadınlara yönelik bir politikaları yok' 
 
Mayıs ayında kadına yönelik şiddet çetelesine dikkat çeken Gülistan, "Mayıs ayında 37 kadın eşleri tarafından katledildi. Buna ilişkin bir politika yok. AKP utanmadan ne diyor, ‘biz Müslümanız’ diyor. Müslümanlık bu mudur? Müslümanlık kadını aşağılamak mıdır? AKP iktidarı 25 yıldır İstanbul’da kadınlara kreş imkanı sağlamadan sosyaleşecekleri alanlar yaratması gerekirken, bunun yerine bütün tarikat yandaşlarına trilyonlar aktarıyor. Sonra buna Müslümanlık diyor. Bunca insan kaç kere Avrasya köprüsünden geçiyor? Ama 3'üncü havalimanın, 3'üncü köprünün borçlarını ödüyorsunuz" diye konuştu. 
 
'Bu yoksulluğu AKP yarattı' 
 
Yapılan köprülerin halkın kullanmadığını belirten Gülistan konuşmasına şöyle devam etti: "Birileri o köprüden geçiyor o köprüden ceplerini dolduruyor. Sizler cebinizden çıkarak borçlarını ödüyorsunuz. Çocukları Avrupa da kolej de okuyor. Ama ona sorsanız o Müslümanlarının hakkını koruyor. Peki bu insanlar çocuklarını okula gönderirken bir simit parası gönderiyor mu? Pazar yapacağınız günlerde hepiniz fiyatları görüyorsunuz. Bu fiyatlara rağmen sizler boş pazar arabasını alıp eve gidiyorsunuz. Bütün bu yoksulluğu AKP yarattı. Bizim meselemiz zulüm yapan iktidarın son bulması. MHP ile ittifak eden, Kürtçe tabelayı indiren Kürt yok, Kürdistan yoktur diyenler her seçimde Kürt kardeşlerim, ciğerim diyor. Bizim tavrımız, tutumumuz bunlara karşıdır. Kendileri sandıkta çıkınca itiraz etmiyorlar ama başkaları çıkınca hemen itiraz ediyorlar. Şu anda HDP'nin 6 belediyesini gasp ettiler. Bizim AKP ile hesabımız var. Biz AKP'ye karşı kadınların korkmadan sokağa çıktığı, çocuklarına bakabildiği bir yaşam istiyoruz. Ama kadını boş gören zihniyete karşı her zaman mücadele edeceğiz." 
 
'Demokrasinin anahtarını taşıyorsunuz' 
 
Zalimin zulmüne karşı 23 Haziran'da sandıklarda halkın cevap olacağını dile getiren Gülistan, "Kadınların, annelerin gücünü herkes görecek. Bu gücün karşısında mecburen kendisini gözden geçirecek. Siz İstanbul’u değil demokrasinin anahtarını taşıyorsunuz. Sizler 23 Haziran’da AKP zihniyetini tarihin çöp poşetine atacaksınız" diye konuştu. 
 
Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ise İstanbul'un Sultangazi ilçesinde halk ile bir araya geldi. Tülay, semt pazarındaki halka 23 Haziran seçimlerine ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.