HDP’li Saliha Aydeniz’den sandık çağrısı: Kadınlar bu iktidardan kurtulmalı

  • 09:12 19 Haziran 2019
  • Siyaset
İSTANBUL - İstanbul seçimi için kadınlara seslenerek sandık başına gitme çağrısında bulunan HDP’li Saliha Aydeniz, “Kadınların kendi geleceği, nasıl yaşayacağına karar verebilmesi için öncelikle cinsiyetçi politikalarını önce çıkaran bu hükümetten iktidardan kurtulması gerekiyor” dedi. 
 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından iptal edilen ve 23 Haziran’da tekrar sandık başına gidilecek İstanbul seçimi için sayılı günler kaldı. Çalışmaları hızlandırılan seçimde kilit role sahip partilerin başında ise Halkların Demokratik Partisi (HDP) geliyor. HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, seçimin Kürtler için önemine değindi. 
 
23 Haziran’ı yeniden bir seçim olarak değerlendirmediklerini belirten Saliha, 23 Haziran seçiminin aslında 31 Mart’a yapıldığını ve İstanbul seçmeninin tercihini yaptığının altını çizdi. İstanbul halklarının nasıl yönetilmek, kiminle yönetilmek istediğinin cevabını verdiğini kaydeden Saliha, “Ama Türkiye’de 17 yıldır tekçi, özelde de 4 yıllık faşizan bir yönetimle ve bütün alanların tek bir kişide toplandığı bir zihniyet var. Bu şekliyle YSK’da taraflı yanlı bir karar alarak bir seçim iptaline gitmiştir. Bu karar üzerinden de 23 Haziran’da bir seçime gidilecek. Kürtler için 23 Haziran İstanbul seçimi Diyarbakır’da yüzde 72 oyla kazanılan Bağlar’ın zorla mazbata verilmeyerek yüzde 25 oy alan AKP’liye verilmesi anlamına geliyor. İstanbul seçimi, bütün devletin olanaklarını kullanarak Şırnak, Tatvan, Muş ve Çukurca’da Kürt halkının iradesinin zorla elinden alması anlamına geliyor” dedi.
 
‘Kadınların bu hükümetten kurtulması gerekiyor’
 
Saliha, 2002’den bu yana iktidarda olan AKP Hükümeti ile birlikte kadın katliamlarının yüzde bin 400 oranında arttığını, kadın istihdamının ise neredeyse tamamen eridiği bir noktaya gelindiğini belirtti. Kadın bedeni üzerinden her gün politikaların üretildiğinin altını çizen Saliha, şöyle devam etti: “Kadın katliamları, kadına yönelik şiddet politikaları sürekli gündem olan bir ülkede yaşıyoruz. Türkiye’de dinciliğin milliyetçiliğin ve cinsiyetçiliğin hat safhada yaşadığı bir dönemi yaşıyoruz. Bu dönemi yaşamamızın birinci sebebi de AKP Hükümeti’nin kendisidir. Son 4 yıldır da MHP ile ortaklaştırdığı faşizan ittifaktır. Dolayısıyla kadınların kendi geleceğine, bedenine, kaç çocuk doğuracağına, nasıl giyineceğine, nasıl yaşayacağına karar verebilmesi için öncelikle cinsiyetçi politikalarını önce çıkaran bu hükümetten iktidardan kurtulması gerekiyor.”
 
Kamusal alanda neredeyse şiddet görmeyen kadının kalmadığını ifade eden Saliha, “Her gün sokakta onlarca kadın tecavüze uğruyor. Tacize uğruyor ve katlediliyor. Katledilen kadınların sadece resmi boyutlarına bile bakıldığında her ay 30-40 kadın katlediliyor. Dolayısıyla kadınların var olduğu, isyanının en çok büyüdüğü dönemdir de aynı zamanda. Çünkü kadınlar varlar ve var olmaya devam edecekler. Dolayısıyla 31 Mart’ta kısmen yenilen bu iktidarın 23 Haziran’da tamamen yenilerek geriye düşeceğine, biteceğine inanıyoruz. İktidarın kayıp edeceği inancıyla kadınların 23 Haziran’da sandık başına gideceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.