HDP Emine Toy’un defin hakkının engellenmesini Meclis’e taşıdı

  • 12:21 19 Haziran 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li vekil Pero Dündar Şırnak’ta hayatını kaybeden Emine Toy’un defin hakkının engellenmesini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Pero Dündar, Şırnakta çıkan çatışmada yaşamını yitiren Emine Toy’un defin hakkının engellenmesini  Meclis gündemine taşıdı. Pero konuyla ilgili Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Önergede, her ne şekilde yaşamını yitirmiş olursa olsun kişilerin geleneklerine, örf- adetlerine ve inancına uygun olarak, onurlu bir şekilde gömülme hakkına sahip olduğu hatırlatıldı. Bu hakkın ise Türkiye’de yerini cenazelere, cenaze sahiplerine yönelik saldırılara, şiddet ve baskılara bıraktığı belirtilen önergede şunlar kaydedildi: 
 
“Şırnak’ta çıkan çatışmada yaşamını yitiren Emine Toy’un cenazesinin defin işlemlerini ve dini vecibelerin yerine getirmek isteyen aile tehdit edilmiş, cenaze namazı kıldırılmamış hatta cenazeye kefen giydirilmesine bile engel olunmuştur. Cenazenin ne Şırnak’ta ne de Nusaybin’de yıkanmasına müsaade edilmemiş ve düşman hukuku uygulanmıştır. Yine çocuklarının cenazesini Nusaybin Hacılar mezarlığına defnetmek isteyen aileye yetkililer tarafından müsaade edilmemiş, cenaze çocuklarını kaybeden ailenin rızası dışında Mohruz mezarlığında defnedilmiş ve aileye bu acı yaşatılarak insanlık suçu işlenmiştir.
 
Defin sırasında da aile bireyleri tehdit edilmiş, başta çatışmada yaşamını yitiren Emine TOY’ un annesi olmak üzere aile bireylerinin cenazeye katılımı engellenmiş ve insanlık dışı koşullarda aile cenazeyi defnetmek zorunda kalmıştır.”
 
Önergede İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yöneltilen sorular ise şöyle: 
 
*Emine Toy’un cenaze işlemlerine dair uygulanan baskı ve tehditlerden haberdar mısınız?
 
*Evladını kaybeden bir anneye evladının cenazesine katılmasına müsaade edilmemesine doğru buluyor musunuz?
 
*Cenazeye kefen giydirilmesine ve cenazenin yıkanmasına müsaade edilmemesine dair bir talimatınız var mıdır? Var ise bunun yasal bir gerekçesi nedir?
 
*Emine Toy’un cenazesine kefen giydirilmesine ve cenazenin yıkanmasına müsaade edilmemesi gibi insanlık dışı uygulamalara dair bir açıklama yapacak mısınız?
 
*Emine Toy’un ailesinin cenaze töreni yapmasına ve aile bireylerinin defin işlemine katılmasına neden müsaade edilmemiştir? Bu engellemeler sizin talimatınızla mı gerçekleşmiştir? Konuya ilişkin bir talimatınız yoksa güvenlik güçleri bu gücü nerden almaktadır?
 
*Emine Toy’un ailesinin cenaze töreni yapmasına ve aile bireylerinin defin işlemine katılmasına müsaade etmeyen güvenlik güçleri hakkında bir soruşturma açılacak mıdır?
 
*Defin işlemlerinin yapılmasına müsaade edilmemesi ile acılı aileye bir acı daha yaşatmak insanlık mıdır? Bu engellemeler aynı zamanda ölüye saygısızlık değil midir? 
 
*Aile bireyleri üzerinde baskı ve tehdit oluşturmak, çocuklarının cenazesinin dini vecibelerinin yerine getirilmesini engellemek hangi inançta vardır? 
 
*Kolluk güçlerinin yasanın kendilerine tanıdığı hakların fersah fersah dışına çıkarak bu kadar pervasız, fütursuz ve paramiliter bir güç gibi davranması yeni savaş konseptinin bir parçası mıdır?
 
*Kolluk kuvvetlerinin hukuku hiçe sayarak bir halka kin ve nefret ile yaklaşmasını nasıl izah ediyorsunuz?”