HDP’li Ayşe Sürücü Siverek’te yaşanan katliamı Meclis’e taşıdı

  • 11:38 20 Haziran 2019
  • Siyaset
 
ANKARA - HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Siverek’te 2’si kadın 6 kişinin katledildiği olayı Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Urfa’nın Siverek ilçesinde 15 Haziran günü haber ajanslarına “Arazi anlaşmazlığı çatışması” olarak yansıyan olayın çatışma değil tek taraflı bir katliam olduğu iddialarını Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu. Ayşe,  Siverek ilçesine bağlı Çeltik Mahallesi'nde akraba olan iki aile arasında arazi anlaşmazlığı yüzünden başladığı iddia edilen olayda 2’si kadın 6 kişinin katledildiğini hatırlattı. Ayşe, 4’ü kendi ailesinden 6 kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin yaralandığı olayı cep telefonuyla kayıt altına alan Yekbun İzol’ün, “arazi kavgası” denilen anlaşmazlığın 2003 yılında amcası Mehmet Ali İzol’un kendi düğününün kına gecesinde “toprak davası” için öldürülmesiyle başladığını belirttiğini ifade etti.
 
‘Yekbun İzol hiçbir şey yapılmadığını açıklamıştır’
 
Ayşe, “Yekbun İzol, 17 yıl boyunca annesi, diğer iki amcasının eşi ve çocuklarıyla, kendi köylerinde birlikte yaşadıkları akrabaları tarafından sürekli tehdit, taciz ve zorbalıkla korkutulmaya, kendi topraklarından, evlerinden sürülmeye çalıştıklarını söyledi. Tehdit edildiklerinde çağırdıkları jandarmanın da onları karşı tarafı koruduğunu söyleyen İzol, Jandarmayı çağırdıklarında, jandarmanın ilk olarak karşı tarafın evine gittiğini, olayı kendi içlerinde hallettiklerini, yanlarında hiç kimsenin olmadığını, devletin adalet adına hiçbir şey yapmadığını belirtmiştir” dedi.
 
‘Aile ağır silahlarla taranmıştır’
 
14 Haziran günü jandarmaların Yekbun İzol ailesini evinde ziyaret ettiğine dikkat çeken Ayşe, “Aile jandarmaların etrafa baktıklarını söylemişlerdir. Tarafımıza gelen bilgilere göre, 15 Haziran günü sabah erken saatlerde 4 araba ve bir traktör ile 10 kişiden oluşan bir grup taş ve sopalarla aileye saldırmıştır. Daha sonra eski AKP Milletvekilin Zülfikar İzol’un kardeşi Cemal, Cihan, Bülent İzol karşı tarafa pompalı tüfeklerle saldırdığı belirtilmektedir. Sosyal medyada da yer alan ve Yekbun İzol’un kayda aldığı videoda beyaz araçla gelen Servet İzol ağır silahlarla aileyi taradığı görülmektedir” diye belirtti.
 
Ayşe, Adalet Bakanı’na şu soruları sordu:
 
 “* Bakanlığınız savunmasız olan 2 kadının da yaşamını yitirdiği bu olaydan haberdar mıdır? Bu olayla ilgili bakanlığınızın herhangi bir açıklaması var mıdır, olacak mıdır?
 
* Yaşanan olayla ilgili gözaltı veya tutuklama yapılmış mıdır? Konuya dair bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmış ise dava hangi aşamadadır?
 
* 17 yıl önce yaşandığı iddia edilen olayla ilgili herhangi bir dava görülmüş müdür? Dava açılmış ise dava sonucunda hüküm verilmiş midir?
 
* 15 Haziran günü 6 kişinin yaşamını yitirdiği olayda hangi tür silahlar kullanıldığını tespiti yapılmış mıdır? Videoda da kullanıldığı görülen ağır silahın temini nasıl sağlanmıştır?
 
* Olayda adı geçen Eski AKP milletvekili Zülfikar İzol ve kardeşleri hakkında başlatılan bir soruşturma var mıdır?
 
* 17 yıl önce yaşanan olayla ilgili delil karartma ve yok etme ile ilgili bakanlığınızın bir araştırması olacak mıdır?”