İkiz çocuklarını kaybeden kadının yaşadıkları Meclis’e taşındı

  • 13:15 20 Haziran 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Cizre Devlet Hastanesi’nde M.G isimli kadının hamilelik sürecinin yüksek riskli gebelik olduğu tespit edildiğini ve hastaneye yatışı yapılması gerekirken, hastaneye yatışının ve vaktinde sevkinin yapılmadığı iddialarını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Cizre Devlet Hastanesi’nde M.G isimli kadının hamilelik sürecinin yüksek riskli gebelik olduğu tespit edildiğini ve hastaneye yatışı yapılması gerekirken, hastaneye yatışının ve vaktinde sevkinin yapılmadığı iddialarını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu. Doktorlar tarafından M.G’nin kendisine gerekli müdahale yapılmadığını iddia ettiğini kaydeden Nuran, M.G’nin doğum esnasında ikiz çocuklarının yaşamını yitirmesinin sorumlusu olarak Cizre Devlet Hastanesi’ndeki doktorların olduğunu ifade ettiğini belirtti.
 
‘Suç duyurusuna rağmen inceleme yapılmamıştır’
 
Nuran, çocukların yaşamını yitirmesinin ardından M.G.’nin Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Cizre Devlet Hastanesi’ndeki doktorların “görevini kötüye kullandığı”nı kaydederek suç duyurusunda bulunduğunun altını çizdi. Nuran, “Fakat açılan davada Kaymakamlık tarafından soruşturmaya izin verilmemiştir. Sadece belgeler üzerinden değerlendirme yapılarak hastane ve ya doktorlar hakkında herhangi bir inceleme yapılmadığı iddia edilmiştir” dedi.
 
Doktordan doktora sevk edildi
 
M.G’nin mahkemede vermiş olduğu ifade şu şekilde: “İkiz çocuklarıma hamileyken Cudi Mahallesindeki Sağlık Ocağı’na gebe olduğum için kontrol amacıyla gittim. Gebeliğimden kaynaklı bana iğne vurulması gerekiyordu. Burada benim muayenemi yapan doktor tansiyonumun yüksek olduğunu ve bu iğneyi bana yapamayacağını söyledi. Bende bunun üzerine Cizre Devlet Hastanesi kadın doğum polikliniğine gittim. Buradaki doktor herhangi bir muayene yapmadan sadece evraklarıma bakarak beni acil kadın doğum polikliniğe sevk etti. Burada da yine aynı şekilde herhangi bir muayene yapılmadan, buradaki doktor beni kardiyoloji bölümüne sevk etti. Kardiyoloji doktorunun ismini hatırlamıyorum, ancak erkek bir doktordu. Kardiyoloji doktoru bana bir ilaç yazdı.
 
‘Cizre Devlet Hastanesi’nde yanlış tedavi uyguladılar’
 
Ben bu ilacı alarak kullandım ve daha sonra bu ilaçtan sonra elimde yüzümde vücuduma morluklar ve şişlikler meydana geldi. Bende bunun üzerine akşam saatlerinde fenalaştım ve Cizre Devlet Hastanesine gittim. Burada görevli acil doktoru sadece bana serum taktı. Başkaca herhangi bir müdahalede bulunmadı. Bana herhangi bir rahatsızlığımın olmadığını söyledi. Sabah saatlerinde tekrar fenalaştım ve öğlen saatlerinde beni tekrar Cizre Devlet Hastanesine götürdüler. Ben fenalaştığım için o esnada beni Cizre’de hangi doktorların tedavi ettiğini veya müdahale edilip edilmediğini hatırlamıyorum. Daha sonra ben kendime geldiğimde Batman ilinde bulunan Dünya Hastanesindeydim.
 
Batman ilinde bana gerekli müdahaleler yapıldı, benimle buradaki doktorlar ilgilendiler. Ancak Cizre Devlet Hastanesinde gerekli ilgiyi bana göstermediler. Cizre Devlet Hastanesinde bana yanlış tedavi uygulanmış olup, yanlış tedavi sonucunda yürüyüşümde bozukluklar meydana gelmiştir. Halen vücudumun değişik yerlerinde yanlış tedavi sonucunda olduğunu düşündüğüm ağrılar vardır. Her iki çocuğumun da yanlış tedavi sonucunda vefat ettiğini düşünüyorum. Şayet Cizre Devlet Hastanesindeki doktorlar bana gerekli müdahaleyi zamanında yapmış olsalardı çocuklarımın ölmeyeceğini düşünüyorum.”
 
Nuran, MG’nin anlatımları kapsamında Sağlık Bakanı’na şu soruları sordu:
 
“* Cizre Kaymakamlığı M.G ismindeki kadının ikiz çocuklarının ölümü ile sonuçlanan bu olayın Mahkeme tarafından incelenmesi ve araştırılmasını hangi gerekçelerle engellemektedir?
 
* Cizre Kaymakamlığı konu ile ilgili bir araştırma veya inceleme yapmış mıdır? Yapmışsa sonuçları nelerdir?
 
* Son 5 sene içerisinde Cizre Devlet Hastanesinde kaç tane çocuk doğum esnasında ölmüştür? Bakanlığınız tarafından yaşanan ölümlerin sebepleri araştırılmış mıdır?
 
* Hamilelik sürecinde yüksek riskli gebelik olduğu tespit edildiği halde neden gerekli önlemler alınmamıştır?
 
* Cizre Devlet Hastanesinde ameliyat imkânları olmamasına rağmen hasta kadın neden son dakikaya kadar bekletilmiştir?
 
* Bakanlığınızca Cizre Devlet Hastanesinde iki çocuğun ölümüne sebep olan doktorlar hakkında bir soruşturma başlatılacak mıdır?”