Hazro'daki cinsel saldırı Bakan'a soruldu

  • 13:24 20 Haziran 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Semra Güzel, Hazro İlçe Müftüsü İsmail Kaya’nın Hamidiye Kız Kur'an Kursu Yatılı Hafızlık Külliyesi Sorumlusu H.Y.'yi cinsel saldırıya maruz bırakmasını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sordu.
 
 
 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, Hazro İlçe Müftüsü İsmail Kaya Hamidiye Kız Kur'an Kursu Yatılı Hafızlık Külliyesi Sorumlusu H.Y.'ye cinsel saldırıda bulunmasına  Meclis gündemine taşıdı. Semra, konuyla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması talebi ile  Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. 
 
H.Y.’nin 29 Mayıs’taki suç duyurusu üzerine 31 Mayıs’ta gözaltına alınan Müftü İsmail Kaya’nın “şeytana uydum” sözleriyle kendisini savunduğunu kaydedilen önergede, “Savcılık tarafından ‘nitelikli cinsel istismar’ suçundan tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen müftü, henüz hakim karşısına çıkmadan H.Y. şikayetinden vazgeçmiştir. Basına yansıyan iddialara göre, AKP’li bir milletvekilinin devreye girmesiyle Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri H.Y.’yi işten atmakla tehdit etmiş bunun üzerine H.Y. şikâyetinden vazgeçmiştir. H.Y.’ye cinsel saldırıda bulunan Hazro Müftüsü İsmail Kaya kendisine yöneltilen suçlamaları ‘rızası vardı’ diyerek reddetmiş ve adli kontrolle serbest bırakılmıştır” denildi. 
 
Önergede Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt’e şu soruları yöneltti:
 
“* Diyarbakır Hazro Müftüsü tarafından Hamidiye Kız Kur'an Kursu Yatılı Hafızlık Külliyesi Sorumlusu kadına yapılan cinsel saldırı vakası bakanlığınızın bilgisi dâhilinde midir?
 
* Cinsel saldırıya maruz kalan H.Y.’nin AKP’li bir milletvekilinin devreye girmesiyle Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri tarafından şikayetinden vazgeçmemesi durumunda işten atılmakla tehdit edildiği iddialarından haberdar mısınız? Söz konusu tehdit iddialarının ardından H.Y.’nin şikâyetinden vazgeçmesini ilgili bakanlık olarak nasıl açıklıyorsunuz?
 
* İsmail Kaya mahkeme karşısına çıkmadan H.Y.’nin şikayetini geri çekmesi söz konusu tehdit iddialarını güçlendirmemiş midir?
 
* Cinsel saldırıya maruz kalan H.Y.’yi tehdit eden kişi ve kurumlar hakkında idari ve adli herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? İlgili bakanlık olarak sürece dair kamuoyu vicdanını rahatlatma adına resmi bir açıklama yapacak mısınız?
 
* Cinsel saldırı suçlarında “rıza” aramanın, cinsel saldırı suçunu meşrulaştıran, yaygınlaştıran ve suçu işleyen erkekleri bir zırh misali koruyan bir düzenleme haline geldiği birçok kadın kurumu tarafından dile getirilmiştir. Bu minvalde cinsel saldırı suçlarında kadının aleyhine rıza arayan uygulama ve düzenlemelere karşı ilgili bakanlık olarak bir girişiminiz olacak mıdır?”