‘Reyhan Temel’in dosyasından haberdar mısınız?’

  • 14:44 24 Haziran 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP vekili Meral Danış Beştaş, Reyhan Temel'in tutuklandığını ve oğlu Mehmet Zeki Temel’in PKK’ye katılmasının tutuklanmasına gerekçe gösterilmesini Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Siirt’in Pervari ilçesinde yaşayan 56 yaşındaki Reyhan Temel’in oğlu Mehmet Zeki Temel’in PKK’ye katılması gerekçe gösterilerek tutuklanmasını Meclis’e taşıdı. Meral, konuyla ilgili  Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sormak için Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.
 
Önergede şunlar kaydedildi: “Reyhan Temel’in evi, oğlu Mehmet Zakir Temel’in örgüte katılım yaptığı gerekçesiyle defalarca basılmış olup oğlu ve kızı gözaltına alınarak sürekli tehdit altında tutuldukları ifade edilmektedir. Temel ailesinin, evleri her basıldığında askerler tarafından tehdit edildiği,  aileye yönelik, oğulları Mehmet Zakir Temel’in yerini söylemedikleri sürece düzenlerinin kalmayacağının karakol komutanı tarafından defalarca söylendiği de iddialar arasındadır. Birkaç kez, Temel ailesinin 19 yaşındaki kızı Mizgin Temel’i gözaltına alan askerler, abisine dair bilgi almak için baskı yapmış;  bir süre sonra ise, bu sefer fotomontaj bir fotoğraf ve gizli tanık ifadesini gerekçe gösterilerek Adana’da Mizgin Temel’in kaldığı eve baskın düzenlenmiş, baskının ardından Mizgin Temel gözaltına alınmış ve akabinde adli kontrol kararı ile serbest bırakılmıştır. Bu sıralarda ise adına pençe operasyonu verilen olay neticesinde Mehmet Zakir Temel, yaşamını yitirmiş, taziyesi ise emniyet tarafından yasaklanmıştır. 
 
Reyhan Temel ise taziyenin yasaklanması üzerine köyüne dönerken hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmış ve “örgüte yardım yataklık” suçlaması ile tutuklanmıştır. Astım hastası olan Reyhan Temel’in 7 günlük gözaltında kaldığı süre boyunca ilaçları verilmemiş ve tedavisi aksatılmıştır. Tek kelime dahi Türkçe bilmeyen Temel’in ifadesinin alınması sonrası 17 Haziran’da mahkeme çıkartılan Reyhan Temel’e, kod adı olup olmadığı, oğluyla görüşüp görüşmediği sorularının ardından gerçek ve hukuk dışı bir ifadeye dayanak gösterilerek tutuklama kararı verilmiştir.  Hâlihazırda Reyhan Temel 17 Haziran tarihinden itibaren Siirt Cezaevinde tutuklu bulunmaktadır.
 
Önergede Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından şu sorular yöneltildi:
 
“*Reyhan Temel’in oğlunun örgüte katılımının ardından bu gerekçe ile ailesinin sürekli baskı altında tutulduğu ve neticede anne Reyhan Temel’in de bu gerekçe ile tutuklandığı bilgisinden haberdar mısınız?
 
*Reyhan Temel’in ilkin nerede olduğunu bilmediği ardından ise yaşamını yitiren ve taziyesi yasaklanan oğlu gerekçe gösterilerek tutuklanmasının dayanağı nedir?
 
*Reyhan Temel’in oğlu nedeniyle tutuklanması hangi yasa kapsamında suç teşkil etmektedir?
 
*Reyhan Temel’in oğlu gerekçe gösterilerek tutuklanması cezaların şahsiliği ilkesine aykırı değil mi?
 
*Mizgin Temel hangi gerekçe ile gözaltına alınmıştır? Yine Mizgin Temel’in gözaltına alınması cezaların şahsiliği ilkesi bağlamında hukuka aykırı bir uygulama değil midir?
 
*Hangi kanunda çocukları suç işleyenler yerine aile bireylerinin yargılanabileceğine dair hüküm bulunmaktadır?
 
*Temel ailesinin topyekün cezalandırılması ile ne amaçlanmıştır? Temel ailesine yapılanlar ile topluma gözdağı mı verilmek istenmiştir?
 
*Reyhan Temel astım hastası olup tedavisi neden aksatılmaktadır? Bu uygulamalarla yurttaşların yaşam hakları neden ihlal edilmektedir?
 
*Reyhan Temel’in gözaltına alınmasının sebebi oğlu Mehmet Zakir Temel olarak gösterilmekteyse de Zakir Temel’in yaşamını yitirmiş olmasına rağmen neden aile hala tehdit altında tutulmaktadır?
 
*Reyhan Temel’in tutuklanması hak ihlali teşkil etmiyor mu? 
 
*Reyhan Temel’in dosyasından haberdar mısınız?
 
*Evlatlarının örgüte katılmasından ötürü kaç aile baskı altında tutulmaktadır? Evlatları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan ve tutuklanan kişi sayısı nedir? Bu gerekçe ile cezaevinde olan kaç kişi hâlihazırda cezaevindedir? Bu uygulamalar, bir yargı sürecinden ziyade rehine siyaseti değil midir?
 
*Haksız tutuklama ve gözaltı işlemlerinin yapılmasına ilişkin olarak, bu işlemleri tesis eden yargı mensuplarına bir yaptırım uygulanması ve yalnızca mevcut yasalar dâhilinde işlemler tesis edilmesine yönelik bir çalışmanız olacak mıdır?”