'Muş Valiliği’nin bu kararını ne ile açıklıyorsunuz?'

  • 14:44 25 Haziran 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Gülistan Kılıç Koçyiğit, KESK Muş Şubeler Platformu’nun kentte düzenlemek istediği panelin Muş Valiliği’nce reddedilmesini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu. 
 
Halkların Demokratik Kongresi Eş Sözcüsü ve Halkların Demokratik Partisi Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit,  Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu Muş Şubeler Platformu’nun  “Zor Zamanlarda Barış Açısını Savunmak” panelinin Muş Valiliği tarafından reddedilmesini Meclis’e taşıdı. Gülistan, konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Önergede,  KESK’in 23 Haziran’da Muş Valiliği’ne yapılan başvurunun hiçbir gerekçe gösterilmeden,  “Valiliğimizce uygun görülmemiştir” şeklinde reddedildiği kaydedildi. 
 
Panele ilişkin hazırlıkların yapıldığı günler öncesinde davetiyelerin basıldığı ve gönderildiği belirtilen önergede, “2221 Sayılı İdare Kanunda Valilerin hukuki durumları, görev ve yetkileri ilgili kanun maddesi düzenlenmiş olup bu kanun maddesine göre; valinin sendika veya emek örgütlerin düzenlemek istediği panele hiçbir yasal gerekçe belirtmeden izin vermeme gibi bir yetkisi olmadığı görülmektedir” kanununa dikkat çekildi. 
 
Önerde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan şu soruları cevaplaması istendi: 
 
“*Kamu Emekçiler Sendikası Konfederasyonu ( KESK) Muş Şubesi tarafından ‘Zor Zamanlarda Barış Açısını Savunmak’ konulu panelin Muş valiliğince uygun görülmemesinin yasal gerekçesi nedir?
 
*Valinin panel, sempozyum, konferans gibi eğitsel faaliyetlere izin vermeme veya engelleme gibi bir yetkisi var mıdır? Varsa bu yetki hangi yasal mevzuatta dayanmaktadır?
 
*Mülki İdare Amirlerinin bu tür keyfi tutumlarının önüne geçmek için bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz?  Muş Valiliğinin bu kararını ne ile açıklıyorsunuz?
 
* ‘Zor Zamanlarda Barış Açısını Savunmak’ konulu panel için günler öncesinde büyük bir emek ve bütçe harcanmıştır. Muş Valiliğinin yarattığı mağduriyetin giderilmesi için bir girişimde bulunacak mısınız?
 
*Muş’ta şimdiye kadar toplam kaç panel, sempozyum, konferans ve şenlik iptal edilmiştir? Bunların iptal/ izin vermeme gerekçesi nedir?