Batman Belediyesi projeleri için harekete geçti: Kazanımlarımıza sahip çıkacağız

  • 09:02 15 Temmuz 2019
  • Siyaset
Rengin Azizoğlu
 
BATMAN - Projeleri için harekete geçen Batman Belediyesi’nin eşbaşkanı Songül Korkmaz, çalışmalarının kağıt üzerinde kalmayacağını ve kente kadının rengini yansıtacaklarını kaydetti. Songül, “Kazanımlarımıza sahip çıkmaya ve örgütlülüğümüzü daha da büyütmeye devam edeceğiz” dedi.
 
Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 11 Eylül 2016 tarihinde kayyım atanan belediyelerden biriydi Batman Belediyesi. Birçok il ve ilçede olduğu gibi Batman’da da kayyım ilk önce kadın kazanımlarına yöneldi ve çok sayıda kadın kurumu kapatıldı. 31 Mart yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kazandığı Batman Belediyesi’nde, başta kadın merkezleri ve kurumları olmak üzere birçok alanda çalışmalara yeniden başlandı. Belediye Eşbaşkanı Songül Korkmaz, çalışmalarını ve üzerinde çalıştıkları projelerini anlattı.
 
Batman Belediye Meclisi’nde kendisiyle birlikte 16 kadının yer aldığını belirten Songül, 16 kadının bir araya gelerek neler yapabileceği üzerinden yoğunlaşmalarının olduğunu söyledi. Çalışmalarının tümünün bu şekilde gerçekleştiğini ifade eden Songül, “Meclisimizin ağırlıklı kadın arkadaşlardan oluşmasından kaynaklı ileriki süreçte belediye bünyesinde toplumsal cinsiyet üzerine eğitim vermeyi düşünüyoruz. Bu konuda çalışmalara başladık. Toplumla sürekli iç içeyiz ve kadın arkadaşlar olarak kadınlara temas ederken bilinçli yaklaşmak istiyoruz. Bundan kaynaklı da toplumsal cinsiyet eğitimini bir ihtiyaç gördük. Biz sürekli sahaya inen halkla beraber olan, halkın sorunlarını birebir dinleyen ve muhatap olan bir noktadayız. Sorunlara daha doğru cevap olabilmek adına bu eğitimi başlatacağız” dedi.
 
‘Kadın Spor Kompleksi’ni eski haline getireceğiz’
 
Kenti beraber yöneteceklerse halkı esas almak durumunda olduklarını dile getiren Songül, bu süreçte halkın üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını şimdi sıranın kendilerinde olduğunu kaydetti. Bu görev ve sorumluluk bilinciyle hareket etmeye çalıştıklarını belirten Songül, “Meclis kararıyla Batman için maneviyatı çok yüksek olan Yılmaz Güney Sineması’nın yerinde yeniden yapılmasına karar verdik. Bu, Batman halkı açısından da olumlu karşılandı. Batman Belediyesi Kadın Politikalar Müdürlüğü bünyesinde açılan Kadın Spor Kompleksimiz kayyım atandıktan sonra hem karmaya çevrildi hem de kadın ibaresi tabeladan kaldırıldı. Aldığımız kararla kompleksimizi eski haline getireceğiz” diye belirtti. 
 
‘Batman’a kadının rengi yansıyacak’
 
Belediye bünyesinde açılan Kadın Semt Pazarı’nın da kayyımla beraber karmaya çevrildiğini kaydeden Songül, “Biz bu pazarın tekrar kadın pazarı olması için çalışmalara başladık. Batman’da bir kadın pazarına ihtiyaç olduğunu görüyoruz ve bir an önce bu kadın pazarını hayata geçireceğiz. Bununla beraber bu kadın pazarında Hevi Kadın Atölyemizde üretilen el emeği ürünlerin de satışa sunulmasına katkı sağlayacağız. Batman’a artık kadının renginin yayılması için tüm yaşamsal alanlarda projeler üzerinde çalışıyoruz. Kadın yaşam merkezleri açıp Organik Tarım Köyleri adı altında kadınların hem üretim hem de tüketim alanlarını yaratmalarını sağlamak üzerine projelerimiz var” ifadelerini kullandı.
 
Selis Kadın Danışma Merkezi faaliyete geçirilecek 
 
Önümüzdeki süreçte yine kapatılan Selis Kadın Danışma Merkezi’ni açacaklarını dile getiren Songül, şubelerini kurarak mahallelerde faaliyet göstermelerini sağlayacaklarını söyledi. Songül, “Selis, kadınlarla irtibatta olan kadın sorunlarını dinleyen, çözüm olan, destek sunan, kadın hakları üzerine seminerler veren ve çalışmalar yapan bir kurumdu. Kadınlar bir sıkıntıları olduğu zaman gidebilecekleri bir yerlerinin olduğunu biliyordu. O merkez çalıştığı süre zarfında kadınlar özgüven kazandı, sorunlarına çözüm gücü olabildi. Bundan sonra da Selis’i bir an önce açacağız ve aynı hizmetlerimize devam edeceğiz. En az üç veya dört yerde de şubelerini açmayı hedefliyoruz. Mahallelerdeki kadın arkadaşlarımız kent merkezine ulaşamadıkları taktirde kendi mahallelerinde sorunlarının çözümüne erişebilecek” dedi. 
 
‘Çocuklara imkan sağlamak belediye olarak görevimiz’
 
Çok dilli kreş açmayı hedeflediklerini aktaran Songül, Batman’da Kürtçe, Türkçe ve Arapça başta olmak üzere çok dilli kreşlerin bir ihtiyaç olduğunu düşündüklerini ifade etti. Batman’ın dil konusunda zengin bir şehir olduğunu söyleyen Songül, bu nedenle her çocuğun kendini anadiliyle anlatmasının önemli olduğunu vurguladı. Songül, “Anadilde eğitimin bir hak olduğunu düşünüyoruz. Bu doğrultuda biz de çalışmalarımızı zenginleştireceğiz. Bunun yanında çocuk oyun evlerini açmayı hedefliyoruz. Özellikle bizim yoksul mahallelerimizde imkanı olmayan çocuklara o imkanı sağlamak belediye olarak görevimizdir. Çocukların aynı ortamda aynı oyuncaklarla oynaması sınıfsal farklılıkların önüne geçecektir” diye konuştu. 
 
Üniversiteye hazırlanan gençler için Bilgi Evleri
 
Çalışmaların yalnızca kağıt üzerinde kalmayacağının altını çizen Songül, şöyle devam etti: “Batman politik, genç nüfusa sahip bir kent. Gençler açısından yürüteceğimiz birçok proje üzerinde çalışıyoruz. Üniversiteye hazırlanan gençler için ‘Bilgi Evleri’ kuracağız. Ek olarak halk evlerini de bilgi evlerine çevireceğiz. Mahallelerinde ihtiyaç temelinde bu bilgi evlerini arttıracağız. Yaşı ilerlemiş yurttaşlar için hazırladığımız Sohbet Evleri projemiz var. Ekolojik anlayışı benimsemiş bir belediye olarak mesire alanlarını düzenleyeceğiz. Batman Çayı kenarını mesire alanına dönüştürmeyi hedefliyoruz. Batman Çayı ile barışma projesiyle mesire alanlarını, yeşil alanları halkın gidip rahatlayabileceği alanlar olarak yaratmak üzerinde projelere çalışıyoruz.” 
 
‘Kazanımlarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz’
 
Eşbaşkanlık sistemi ile ilgili bir geçmiş ve birikime sahip olduklarını belirten Songül, “2014’te kadın eşbaşkan vardı 2019’da da kadın eşbaşkan var. Yani bir geçmişimiz, geleceğimiz var. Batman Belediyesi’nin önceki tecrübelerinden faydalanarak geçmişteki tecrübeler ışığında önümüze daha rahat bakabileceğiz. Yaşamın tüm alanında olduğu gibi belediyede de kadınların olması toplum nezdinde daha rahat kendini ifade edebilme imkanı yaratıyor. Toplum kadının bu süreçte siyasette, yerel yönetimde yer alabileceğine alıştı ve kabul etti. Biz bu başarıyı kadınların mücadeleleri sonucu elde ettik. Bu kazanımlarımıza sahip çıkmaya ve örgütlülüğümüzü daha da büyütmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.