Leyla Güven’den ilk Meclis çalışması: Tutsakların durumunu bakanlara sordu

  • 13:11 15 Temmuz 2019
  • Siyaset
ANKARA- HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Meclis çalışmaları kapsamında açlık grevlerinin ardından tutsakların tedavilerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin Adalet ve Sağlık Bakanı’na yazılı soru önergesi verdi. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Meclis Genel Kurulu’nda yemin etmesinin ardından çalışmalarına başladı. Leyla, ilk çalışma olarak açlık grevindeki tutsakların tedavi edilmesinde yaşanan hak ihlallerine yönelik Adalet ve Sağlık bakanları tarafından yanıtlanmak üzere iki yazılı soru önergesi verdi.
 
Önergelerde, özellikle Van, Tarsus ve Elazığ cezaevlerinde olmak üzere açlık grevlerinin sonlanmasından sonraki süreçte bazı cezaevlerinin keyfi tutum takındığı belirtildi. 
 
Leyla, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya şu soruları yöneltti:
 
"Bakanlığınızın, başta Diyarbakır (D Tipi, E Tipi, 1 nolu T Tipi), Elazığ (1 nolu, 1 nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli, T Tipi Kadın Koğuşu, 2 nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli), Gebze Kadın, Kandıra (1 nolu F Tipi, 2 nolu F Tipi), Kırıklar (1 nolu F Tipi, 2 nolu F Tipi), Sincan Kadın, Mardin (E Tipi, E Tipi Kadın Koğuşu), İzmir Şakran (Kadın, 1 nolu T Tipi, 2 nolu T Tipi, 3 nolu T Tipi, 4 nolu T Tipi), Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli, Van Yüksek Güvenlikli ve Tarsus (Kadın, 1 nolu T Tipi,  2 nolu,  3 nolu) Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarında olmak üzere toplam 92 cezaevinde bulunan açlık grevindeki mahpusların grevlerin bitirilmesinden sonraki sürecin takibi konusunda bir çalışması olmuş mudur? Eğer olmuş ise bu çalışmalar nelerdir? Bu çalışmaları kamuoyu ile paylaşacak mısınız?
 
*Bakanlığınız açlık grevindeki mahpuslar ile ilgili cezaevleri ve hastane yönetimlerinin iddia edilen keyfi ve tehlikeli tutumlarından haberdar mıdır? 
 
*Bakanlığınıza, bu keyfi tutumlar konusunda kaç tane suç duyurusunda bulunulmuştur?
 
*Bakanlığınız, hakkında suç duyurusunda bulunulan şahıs ve yönetimlere karşı herhangi bir işlem veya soruşturma başlatmış mıdır?
 
*Uzun süre açlık grevinde bulunmuş kişilerin vücutlarında kalıcı hasar oluşmaması için Sağlık Bakanlığı ile ortak yürüttüğünüz bir çalışma bulunmakta mıdır?
 
*Açlık grevine girdiği için hakkında disiplin soruşturması başlatılan ve bu disiplin soruşturmaları gerekçe gösterilerek cezasının infazını tamamladığı halde tahliyesi yapılmayan mahpuslara yapılan haksızlığı gidermek için ne tür çalışmalara yürütmektesiniz? Bu mağduriyete maruz kalan kaç mahpus bulunmaktadır?"