HDP’li Şevin Coşkun’dan Bakan’a: Kaç kadın erkekler tarafından öldürülmüştür?

  • 16:12 15 Temmuz 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Şevin Coşkun, 2002-2019 yılları arasında gerçekleşen kadın ve çocuk katliamlarını, cinsel saldırı suçlarını Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, 2002-2019 yılları arasında gerçekleşen kadın ve çocuk katliamlarını, cinsel saldırı suçlarını Meclis'e taşıdı. Şevin, artan kadın katliamlarını, cinsel saldırı ve cinsel istismar suçlarına ilişkin Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından cevaplanmak üzere Meclis Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. 
 
Jandarma Genel Komutanlığı’nın 2019 Asayiş raporu, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun her ay hazırladığı şiddet çetelesinin referans gösterildiği önergenin gerekçesinde şöyle denildi: 
 
“Jandarma Genel Komutanlığı 2019 Asayiş raporuna göre jandarmanın görev yaptığı alanda, 10 bin 606 kadın hakkında şiddete maruz bırakıldığı gerekçesiyle, 11 bin 600 çocuk hakkında da ‘çocuk suçları’ kapsamında işlem yapılmıştır. Jandarma Genel Komutanlığı, son üç ayda şiddete maruz bırakıldığı gerekçesiyle hakkında işlem yapılan kadın sayısı bir önceki döneme göre yaklaşık yüzde 30 arttığını ve Nisan ayında 3 bin 172 kadın, Haziran ayında 4 bin 124 kadın şiddete maruz kaldığını açıklamıştır. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2019’un ilk yarısında 214 kadın erkekler tarafından öldürüldüğünü açıklamıştır. 100 kadın aile yakınları tarafından, 63 kadının ise kim tarafından öldürüldüğü tespit edilememiştir.  Kadınların olarak evde ve sokakta, ateşli silah, kesici alet kullanılarak öldürülmüşlerdir.
 
Kadına yönelik şiddetin her geçen gün artması ve cinsel suçlarda meydana gelen artış, yargı mekanizmasın suçlara gerekli cezayı vermemesinden kaynaklıdır. Yargı mekanizmasının kadına yönelik cinsel suçlarda ve şiddet eylemlerinde ‘tahrik indirimi’, ‘iyi hal indirimi’ gibi mekanizmaları uygulayarak cezaları azaltarak uygulaması işlenen suçların cezasız kalmasına neden olmaktadır.” 
 
Önergede, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan şu soruları cevaplaması istendi:
 
“*2002-2019 yılları arasında kaç kadın erkekler tarafından öldürülmüştür?
 
*Şu an devam eden kadına yönelik erkek şiddeti ile ilgili süren kaç dava vardır?
 
* 2002 yılından bu yana kadına şiddet uygulayan ve kadını öldüren kaç erkek hakkında takipsizlik kararı verilmiştir?
*2002-2019 yılları arasında kadına şiddet uygulayan ve kadını öldüren kaç erkek ceza almıştır? Verilen cezaların kaçında “iyi hal indirimi ve tahrik indirimi” uygulanmıştır?
 
*Kadınlara yönelik işlenen suçlardan dolayı gözaltına alınan ya da tutuklanan suçlu, yargıç karşısına çıktığında davranış ve şekli görüntüsünden dolayı iyi hal indiriminin uygulaması, Türkiye’nin de imzaladığı İstanbul Sözleşmesi’ne aykırı değil midir?
 
*Kadına yönelik erkek şiddeti ve cinsel suçları önlemek için Bakanlığınızın yürüttüğü önleyici çalışma var mıdır? Var ise bu çalışmalar nelerdir?
 
*Türkiye'de kadınların yaşadığı hak ihlalleri, kadına yönelik erkek şiddeti ve kasten ölümlere ilişkin sağlıklı istatistiki verilerine yönelik çalışmanız var mıdır? Varsa istatistikler kamuoyu ile neden paylaşılmamaktadır?”