Belediye çukurlarındaki ölümler Meclis'e taşındı

  • 11:44 16 Temmuz 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Ankara Mamak’ta kanalizasyon çukuruna düşerek hayatını kaybeden 6 yaşındaki Salih’i İçişleri Bakanı’na sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, belediyelerin görevlerini yerine getirmemesi sonucu meydana gelen ölümleri Meclis’e taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sorulmak üzere Meclis’e soru önergesi sunan Serpil, belediyelerin yurttaşlara karşı “duyarlı, sorumlu ve hesap verebilir” bir yönetim anlayışına sahip olması gerektiğine işaret etti. 
 
“Rantçılık ve piyasacılık üzerine kurulu yerel yönetimlerin yarattığı yıkım ve dramatik sonuçlar ağırlaşarak sürmektedir” ifadelerine yer veren Serpil, belediyelerin çalışmalarını güvenli bir şekilde yürütmemesi sonucu yaralanmalara, sakat kalmalara ya da ölüme neden olduğunu belirtti. Serpil, daha önce de belediyelerin sorumluluk alanlarından olan çukurların kapatılmaması, gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması,   kanalizasyon kapaklarının açık bırakılması sonucu yaşanan ölümleri hatırlatarak, şunları kaydetti: “İstinye Bostan Sokakta’da çöp toplamak için kamyondan inen Semavi Güneş,   üstü açık bırakılan ve yaklaşık 15 metre derinliğindeki rögara düşüp yaşamını yitirdi. Urfa’da Merkeze bağlı Konuklu beldesi yakınlarındaki Ay mezrasında tarlada oynayan 10 yaşındaki Fehime Ay, rögar kapağı açık bulunan, atık ve kirli suların aktığı kanala düşmesi sonucu yaşamını yitirmiştir. Yaşanan en yakın cinayet ise savaş ortamından kurtulmak için Türkiye'ye sığınan Suriyeli Alşeyhhüseyin ailesinin, 10 Temmuz 2019 günü Ankara'nın Mamak ilçesinde kurulan semt pazarına akşam saatlerinde artık sebze ve meyveleri toplamak üzere gittiklerinde 6 yaşındaki çocukları Salih’in kapağı açık bırakılan kanalizasyon kuyusuna düşmesi ve küçük cansız bedeninin 50 metre uzaklıktaki Hatip Çayı’nda bulunmasıdır.”
 
Ölümlerin sorumluları kim?
 
Serpil, belediye çukurlarında meydana gelen ölümleri, şu sorularla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu:
 
1- 6 yaşında bir çocuk olan Salih’in yaşamını yitirmesine neden olan rögar kapağını açık bırakan sorumlular kimdir? Açık bırakılan kanalizasyonun çukuru etrafında neden güvenlik önlemi alınmamıştır?
 
2- Önlemleri almak, denetim yapmak ve sürekliliğini sağlamak sorumluluğunu yerine getirmeyerek 6 yaşında bir çocuğun yaşamını yitirmesine neden olan belediye yetkililerine yönelik herhangi bir işlem yapılmış mıdır?
 
3- 2010-2019 tarihleri arasında rögar kapaklarının kapatılmaması nedeniyle yaşamını yitiren ve yaralanan yurttaş sayısı kaçtır?
 
4- 2010-2019 tarihleri arasında bu tür ihmaller nedeniyle Bakanlığınızca cezai işlem yapılmış olan yetkili sayısı kaçtır?
 
5- Belediyelerin özellikle çocuklar, engelliler, göçmenler ya da mültecilere ve okuma yazma bilmeyen yurttaşlara yönelik ihmaller nedeniyle can kaybı ve yaralanmamaların yaşanmaması için almış olduğu bir önlem var mıdır?
 
6- Belediyelerin sorumluluk alanlarında gerçekleşen bu tarz önlenebilir kazaların yaşanmasında teknik, organizasyonel sebeplerin yansıra; sosyal, ekonomik, siyasi sebeplerin tespiti ve çözüm yöntemlerini oluşturmak için bir çalışmanız var mı?