HDP Suruç katliamı için Meclis Araştırması istedi

  • 14:39 17 Temmuz 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP'li vekili Meral Danış Beştaş, Suruç katliamının neden ve sonuçlarının ortaya çıkarılması için Meclis araştırması istedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Suruç katliamının neden ve sonuçlarının ortaya çıkarılması, geçmişle yüzleşme ve gelecekte meydana gelecek olası saldırılara karşı Meclis araştırması açılması için Meclis'e önerge sundu.
 
Önergede şunlar kaydedildi: "Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) çağrısıyla Suruç'tan Kobanê'ye gidecek çoğu üniversite öğrencisi Amara Kültür Merkezi’nde basın açıklaması yaparken canlı bomba patlaması sonucu en az 32 kişi hayatını kaybetmiş, 76 kişi yaralanmıştır. Olayın akabinde ise sorumluların tespiti için çalışmalar yürütmekle mükellef olan kolluk görevlileri, saldırıyı protesto edenlere saldırmış ve gözaltına almıştır. 
 
Olayın üzerinden 4 yıl geçmiş olmasına rağmen yargı süreci tamamlanmamıştır. Hâlihazırda dava Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmektedir. Dava öncesi etkin bir soruşturma yürütülmediği ifade edilmekte olup aksayan hususlar; savcı ve olay yeri inceleme ekiplerinin olay yerine saatler sonra gitmesi, olay yerinde keşif yapılmaması, görgü tanıkları ile olaydan sağ kurtulanların ifadelerine başvurulmaması, soruşturmayı savcı yerine TEM Şubesinin yürütmüş olması, soruşturma müddetince 'gizlilik kararı' olduğu için avukatların denetleme ve kanıt toplanmasına katkı sunamadığı, soruşturmanın genişletilmesi taleplerinin kabul edilmediği ve kolluğun ihmaline dair bir işlem tesis edilmediği olarak belirtilmektedir. 
 
'Toplumsal barışın tesisi bakımından önemli bir adım olacaktır'
 
Oysa IŞİD’in daha öncesinde partimizin 5 Haziran 2015’de Diyarbakır’da düzenlenen parti mitingine düzenlediği saldırı ve hatta daha da öncesinde 18 Mayıs 2015’te partimizin Adana ve Mersin il binalarına yönelik saldırı girişimi herkesin malumudur. Suruç öncesinde meydana gelen gelişmeler yeterince irdelenmediği için Suruç katliamı yaşanmış; sonrasında da Ankara Tren Garı Katliamı başta olmak üzere çok sayıda IŞİD saldırısı gerçekleşmiştir. Suruç katliamının aydınlatılması, diğer büyük katliamların da ortaya çıkarılması açısından son derece önemlidir. Kuşkusuz olası saldırılar için önleyici mekanizmaların oluşturulması toplumsal barış ve geleceğe güvenin tesisi bakımından da önemli bir adım olacaktır. Diğer yandan IŞİD sanıklarının korunduklarına dair pek çok örneği de barındıran hususların ortaya çıkarılması da bu bakımdan gereklidir."