‘Ayaz ve Nupelda’nın yaşamını yitirmesini araştıracak mısınız?’

  • 15:27 19 Temmuz 2019
  • Siyaset
ANKARA -  HDP’li Hüda Kaya, Dersim’de meydana gelen patlamada yaşamını yitiren Ayaz ve Nupelda Güloğlu kardeşleri Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekili Hüda Kaya, Dersim’de meydana gelen patlamada yaşamını yitiren Ayaz ve Nupelda Güloğlu kardeşlerin yaşamını yitirmesini yitirmesinin Meclis’e taşıdı. Hüda, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’a sormak için Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. 
 
Önergede şu ifadelere yer verildi: “Dersim’in Ovacık ilçesi Bilgeç köyünde ’8 yaşındaki Ayaz Güloğlu ile kardeşi 4 yaşındaki Nupelda Güloğlunun patlayıcıya basarak yaşamını yitirmesine dair Ovacıklılar bildiri yayımladı. Açıklamada Ovacıklılar “Ölüme yakın olmak istemiyoruz” diyerek barış çağrısı yaptı. Ovacıklılar tarafından yayımlanan bildiride şunlar ifade edildi: ‘Ayaz ve Nupelda canımızın acısını yaşıyoruz. Ovacık Halkı olarak; coğrafyamız kaderimiz değildir diyoruz. Ölüme bu kadar yakın olmak istemiyoruz. Bizler zulme, savaşa karşı olan Dersimliler olarak barış istiyoruz. İnsanlar ölmesin istiyoruz.’ Türkiye’de sınır illeri hariç en fazla mayının bulunduğu il Tunceli’dir. Tunceli Barosu da yazılı açıklama yaparak sınır illeri hariç en fazla mayının Dersim’de olduğuna dikkat çekti ve patlayıcıların bir an önce temizlenmesi için çağrı yaptı.”
 
Önergede Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’dan şu soruşların yanıtlanması istendi:
 
“*Köy halkının yaşadığı güvenlik önlemlerinin ihmali ile ilgili tarafınıza gelen başka şikâyetler var mıdır? 
 
*Mayının bu kadar yoğun olduğu bir bölgede neden güvenlik önlemleri alınmamıştır? 
 
*Olay ile ilgili bir ihmal söz konusu mudur? Varsa ihmali olan kişiler hakkında bir soruşturma açılmış mıdır? 
 
*Türkiye’deki sınır illeri hariç mayın bulunan iller ile ilgili bir güvenlik çalışmanız var mıdır? Var ise bunlar nelerdir?
 
* Ayaz ve Nupelda adlı çocuklarımızın yaşamını kaybetmesine sebep olan bu olayın araştırılması için ne yapmayı düşünüyorsunuz?”