‘Vedat nasıl bir askeri tehdit oluşturdu?’

  • 15:33 7 Ağustos 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP Milletvekili Serpil Kemalbay, askerlerin açtığı ateş sonucu katledilen 14 yaşındaki Vedat’ı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a sordu: “Angajman kuralının 14 yaşındaki Vedat Ekinci’ye ve köylülere uygulanması uluslararası hukuka uygun mudur? Sınırdan geçimlik mal geçirmekte olan köylüler topraklarımızda nasıl bir askeri tehdit oluşturdular?”
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, bölgede asker ve polis tarafından katledilen çocuklar için TBMM Başkanlığına soru önergesi sundu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a sorulmak üzere sunulan önergede Serpil, bölgede katledilen çocuklara işaret etti.
 
“Siyasi iktidarlar eliyle yapılan sınırda fiili ekonomik faaliyet içindeki köylülere yönelik ‘33 Kurşun’ olarak anılan katliam da, 19’u çocuk 34 Kürt yurttaşın yaşamını yitirdiği Roboskî Katliamı da bugüne kadar adil, şeffaf bir yargılamaya tabi olmamış ve gerçekler açığa çıkarılmamıştır” diyen Serpil, son olarak 1 Ağustos günü Hakkâri'nin Derecik ilçesine bağlı Çemekurk köyünde sınırdan geçmekte olan köylülere askerin ateş açması sonucu 14 yaşındaki Vedat Ekinci’nin yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Olayın ardından “Angajman kurallarını uyguladık” diyen valiliğin açıklamasına da atıfta bulunan Serpil, olayla ilgili olarak Özgürlük için Hukukçular Derneği avukatının yaptığı açıklamadan alıntı yaptı: “Valilik, uyarı ateşi yapıldığını iddia ediyor fakat uyarı ateşinin doksan derecelik açı ile havaya yapılacağı düşünüldüğünde kurşunun sekerek bir kişinin ölümüne ve bir kişinin de yaralanmasına sebebiyet vermesi nedeniyle gerçeği yansıtmıyor. Güvenlik gerekçesi bahane edilerek olay yeri incelemesi yapılmıyor. Olayın failleri olan askerlerin sorgusu yine kurum tarafından yapılıyor. Bu hukuka aykırı bir durum, şayet bir olayda eğer fail polisse sorgusu polisler tarafından yapılamaz, askerse asker tarafından yapılamaz, en önemli delil olan mermi çekirdeğinin kayıp olduğunu savcılıktan öğrendik.”
 
Serpil, Bakan’a şu soruları yöneltti:
 
* 14 yaşındaki Vedat Ekinci’nin asker kurşunuyla yaşamını yitirmesinin, aynı olayda bir yurttaşımızın da ağır yaralanmasının sorumlusu kim ya da kimledir? Sorumlular hakkında yasal işlem başlatılmış mıdır?
 
* Basında yer alan tanık ifadelerinde yaralılara müdahale edilmesinin bekletildiği yer almaktadır. Sağlık müdahalesinin anında yapılması yerine bekletilmesinin nedeni nedir? Cinayet anlamına gelen böyle bir ‘bekletme’ yapan sorumlular yargılanacak mıdır?
 
* Vedat Ekinci’nin kuzeni Hacı Ekinci’nin ‘Askerlerle göz göze gelmiştik o kadar yakındık. Bize ‘dur’ falan bir şey denilmedi. Zaten asker bizi gördü, köylü olduğumuzu biliyordu. Bizi biliyorlar, tanıyorlar. Bu askerler köyde bizim ekmeğimizi yiyorlar’ şeklinde basında yer alan ifadelerden de hareketle köylülere neden ateş edildiği, ateş emrini kimin verdiği, askeri ve siyasi sorumluların açığa çıkarıldığı şeffaf, adil bir yargılamayla yapılacak mıdır?
 
* Valilikçe yapılan ‘Angajman kuralları gereği ateş açılmıştır’ açıklamasında söz konusu angajman kuralının 14 yaşındaki Vedat Ekinci’ye ve köylülere uygulanması uluslararası hukuka uygun mudur? Sınırdan geçimlik mal geçirmekte olan köylüler topraklarımızda nasıl bir askeri tehdit oluşturdular? 
 
* Valilikçe yapılan açıklamada ‘dur’ ihtarına uyulmaması, delillerin toplanmaması ve ‘angajman kuralları’ gerekçeleri ne anlama gelmektedir? 14 yaşındaki çocuğun asker kurşunuyla öldürülmesinin üstü örtülmek mi istenmektedir?
 
* Roboskî Katliamı’nın siyasi ve fiili sorumluları korunmuş, bölgede yapılan operasyonlardan kaynaklanan ihlallerin sistematik hale gelmesi bugüne kadar yetkililerce göz ardı edilmiştir. Vedat Ekinci’nin asker kurşunuyla öldürülmesinin Vali ağzından ‘coğrafi kader’ olarak adlandırılması cezasızlık politikasının sahiplenildiği anlamına mı gelmektedir? Askerin ve kolluğun işlediği suç ya da ihlaller hep cezasız mı kalacaktır? Yurttaşların yaşam hakkının kayıtsız şartsız korunmasını kim sağlayacaktır?
 
* Türkiye’de kolluk kuvvetlerinin kullandığı orantısız güç sonucu son 17 yılda askerler tarafından uyarı ateşleri, dur ihtarına uyulmadığı, askeri mühimmatın saklanması ve kullanılmasında gösterilmeyen özen gerekçesi ile yaşamını yitiren yurttaş sayısı kaçtır? Kaç kolluk kuvveti hakkında soruşturma başlatılmış ve kaç dava açılmış, davalar ne şekilde sonuçlanmıştır?
* Vedat Ekinci’nin yaşamını yitirmesinin aydınlatılmasında katkısı olacağı düşünülen mermi çekirdeğinin kayıp olduğu yönündeki bilgi doğru mudur?”