‘Yaşayan Diller Enstitüsü’nü kapatma kararı siyasi midir?’

  • 11:17 16 Ağustos 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP Milletvekili Pero Dundar, Mardin Artuklu Ünibersitesi Yaşayan Diller Enstitüsü hakkında alınan kapatma kararını Meclis gündemine taşıdı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Pero Dundar, Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsünün kapatılmak istenmesi kararını, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması talebiyle sunulan soru önergesinde Pero Dundar, Kürt dili ve kültürüne yönelik baskılara işaret etti.
 
Pero, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Farklı dillerin ve kültürlerin bir arada yaşamasını sağlamak, bu dilleri yaşatmak, eğitim dili olarak kullanmak, anayasal güvence altına almak sosyal devlet anlayışının bir gereği iken bugün binlerce yıllık bir tarihe sahip Kürt halkının, anadili olan Kürtçeye yönelik gerçekleştirilen saldırılara her gün bir yenisi eklenmektedir. Kürt dili ve kültürü bir yandan baskı ve yasaklanmalarla yok edilmek istenirken, diğer yandan her seçim döneminde Kürt halkının oylarını almak için hükümet tarafından propaganda aracı haline getirilmiştir. Diller, inançlar iktidar tarafından siyasetin malzemesi yapılmış, farklı diller ve inançlara çıkarlar doğrultusunda yaklaşılmıştır.
 
Mardin Artuklu Üniversitesi Senatosu, Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde başta Kürtçe eğitim vermek amacıyla açılan daha sonrasında Kürt Dili ve Kültürü, Arap Dili ve Kültürü, Süryani Dili ve Kültürü anabilim dallarında eğitim veren ‘Yaşayan Diller Enstitüsü’ hakkında kapatma kararı almış ve bu karar YÖK’e bildirilmiştir. ‘Yaşayan Diller Enstitüsü’nün kapatılmak istenmesine karşı kamuoyunda oluşan tepkiler sonrasında Artuklu Üniversitesi Rektörü bir açıklama yapmış ve bu talebin kendisinin talebi olmadığını YÖK’ün talebi olduğunu ve bu talebi yerine getirdiğini belirtmiştir. 2009 yılında  ‘Yaşayan Diller Enstitüsü’ adı altında üniversite bünyesinde açılan bu enstitüden, açıldığı günden beri yüzlerce öğrenci mezun olmuştur. Bu ve benzeri enstitülerin çoğaltılması gereken yerde bu enstitülerin bu şekilde kapatılması hangi gerekçe ile olursa olsun bu bölümlerin pasifize olma riskini de beraberinde getirecektir.”
 
Pero, Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:
 
“* Mardin Artuklu Üniversitesi ‘Yaşayan Diller Enstitüsü’nün kapatılmak istenmesinin yasal gerekçesi nedir?
 
* Mardin Artuklu Üniversitesi ‘Yaşayan Diller Enstitüsü’nün YÖK’ün talebi doğrultusunda kapatılmak istendiği bilgisi doğru mudur?
 
* Farklı diller ve kültürlerin yaşatılması için ‘Yaşayan Diller Enstitüsü’ ve benzeri enstitülerin özgün enstitüler olarak eğitimlerine devam etmeleri gerekmiyor mu?
 
* ‘Yaşayan Diller Enstitüsü’nün kapatılması siyasi bir karar mıdır?
 
* ‘Yaşayan Diller Enstitüsü’nün kapatılmaması için bir girişiminiz olacak mıdır?”