Ev emekçisi kadının yaralanmasına ilişkin önerge

  • 15:34 16 Ağustos 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP'li Serpil Kemalbay, ev emekçisi kadının çalıştığı binanın 4'üncü katından düşerek ağır yaralanmasını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, 2 Ağustos günü İstanbul’un Ataşehir ilçesinde ev emekçisi bir kadının, çalıştığı evin olduğu binanın dördüncü katından düşerek ağır yaralanmasını Meclis’e taşıdı. Serpil, konuyla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi. 
 
Önergede, şu ifadelere yer verildi: 
 
“Basından edinilen bilgiye göre görgü tanıklarının ifadesine yer verilmiş, temizlikçi bir kadının cam silerken 4. kattan düştüğü birçok gazetede haber olmuştur. Ataşehir Kaymakamı’ndan edindiğimiz bilgiye göre şikayetçi olmadığı, camdan düşen kadının komşu olup adının Havva Coşkun olduğu, 4. kattaki evin camından düştüğü ancak sağlığının iyi olduğu bilgisi verilmiştir.  Her ne kadar resmi kayda Havva Coşkun ev işçisi olarak geçmemişse de bugüne kadar ev işçilerinin işe ihtiyaç duyması, ekonomik dezavantajlarından da yararlanılarak benzer durumlarda şikâyetçi olmamaları sağlanabilmektedir. Ev işverenlerini cezadan korumak için gerçeği yansıtmayan ifadeler resmi kurumlara verilebilmektedir. Böylece güvencesiz çalıştırılıyor olunmasının da etkisi ile çoğu iş kazası ve iş cinayetlerinde olduğu gibi burada da iş kazasının kapatılmaya çalışıldığına yönelik ciddi kuşkularımız mevcuttur. Kriz dönemlerinde kadının kayıt dışı istihdamının artması güvencesiz koşullarda iş kazalarını da arttırmaktadır.” 
 
Önergede, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a şu sorular yöneltildi: 
 
“*02.08.2019 tarihinde Ataşehir’de yaşanan kazanın iş kazası olup olmadığı Bakanlığınızca araştırılmış mıdır?  
 
*Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizden dolayı maddi sıkıntıların ne kadar ağırlaştığı malumunuzdur. Havva Coşkun ağır iş koşullarına, güvencesiz çalışmaya ve iş kazasına rağmen işini kaybetmemek,  gelirden mahrum kalmamak için şikâyetçi olamayan ev işçilerinden bir olabilir mi? Bakanlığınız Havva Coşkun’un uğradığı kaza ve kazanın gerçekleştiği ev konusunda illiyet bağı kuracak şekilde hassas ve kapsamlı bir araştırma yapmış mıdır?
 
*Ev hizmetlerinde rastlanan iş kazaları nelerdir? Son 15 yılda hangi iş kazalarının hangi sıklıkta görüldüğüne dair elinizde hazırlanmış ve üzerinde çalışılmış bir raporunuz var mıdır? Ev işçilerinin büyük çoğunluğu kayıtışı çalıştığından iş kazalarının kayıt altına alınmadığı bilinmektedir. Bakanlığınızın bu verileri toplamak için bir çalışması var mıdır?
 
*Ev hizmetlerinde iş kazalarının önlenmesi için Bakanlığınız almayı planladığı önemleri nelerdir?
 
*İş kazası ve meslek hastalıkları yaşanmaması için ev işçilerinin iş yerlerinde, önleyici tedbirlerin zorunlu tutulması ve iş sağlığı ve güvenliği risklerinin ortadan kaldırılmasına yönelik Bakanlığınız nasıl bir politika izlemektedir?
 
*Ev hizmetleri alanında kayıt dışılığı önlemek ve ev işçilerinin emek sömüren Özel İstihdam Büroları tarzı güvencesiz bir sisteme mahkûm bırakılmadan insana yakışır bir şekilde iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri alınmasını sağlamaya yönelik gerçekçi ve uygulanabilir bir politika geliştirmeyi düşünüyor musunuz? 
 
*Bakanlığınızın 189 Nolu ILO Sözleşmesi’nin imzalanması ve gerekli hukuki düzenlemelerin yapılması, ev işçilerinin yasal haklarına kavuşturulması ve kayıt dışı ile mücadele programı kapsamında bir düzenleme yapılmasına yönelik bir çalışması var mıdır?”