DBP: Operasyonların amacı Kürt siyasetini tasfiye etmektir

  • 12:50 19 Ağustos 2019
  • Siyaset
DİYARBAKIR - İçişleri Bakanlığı’nın Van, Mardin ve Diyarbakır Belediye Eş Başkanlarını görevden alarak yerine kayyım atamasına tepki gösteren DBP, operasyonların temel amacının  Kürt siyasetini tasfiye etmek olduğunu belirtti.
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin belediye eşbaşkanlarının görevden alınıp, yerlerine kayyum atanması ile 29 ilde yapılan polis operasyonlarında yüzlerce kişinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Yazılı açıklama yapan DBP, aralarında Merkez Yürütme Kurulu üyeleri Sevim Adsoy, PM üyeleri Tahir Özdemir ve Suat Aslan’ın da bulunduğu onlarca parti yöneticileri ile yüzlerce Kürt siyasetçinin AKP ve MHP’nin siyasi darbesiyle hukuksuzca gözaltına alındığını duyurdu.
 
DBP, Diyarbakır’da yüzde 63, Mardin’de yüzde 56 ve Van’da yüzde 53 oyla seçilmiş olan Belediye Eşbaşkanlarının görevden alınmasının ise, “Kürt halkının demokrasi mücadelesine karşı açılmış yeni bir savaş olduğunu” vurguladı.
 
‘Temel amaç Kürt siyasetini tasfiye etmektir’
 
DBP açıklamasında, “2019 yerel seçimleri sonrasında partimize ve bileşeni olduğumuz HDP'ye yönelik bu operasyonların temel amacı Kürt siyasetini tasfiye etmektir. Bizleri gözaltı ve tutuklamalarla, siyasi soykırım operasyonlarıyla durdurabileceklerini zannedenler, halkların özgürlük, emek, barış ve demokrasi inancını bitiremeyeceklerini anlayacaklardır. Bir kez daha vurguluyoruz, Kayyum’u tanımayacağız, kabul etmeyeceğiz. Hükümet attığı bu vahim adımdan bir önce dönmelidir” denildi.