'19 Ağustos 12 Eylül darbe geleneğinin devamıdır'

  • 14:03 19 Ağustos 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Türkiye tarihine kara bir sayfa daha ekledi” sözleriyle partisinin üç büyükşehir belediyesine kayyım atanmasına tepki göstererek, “19 Ağustos darbesi, 12 Eylül darbe geleneğinin devamıdır. Darbe mekaniği devam ediyor” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım atanması sonrası toplanan olağanüstü Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısına verilen arada Genel Merkezi binasında basın açıklaması yaptı.
 
'Türkiye yeni bir sivil darbeye geçti'
 
Sezai, sabah saatlerinde kara bir güne uyandıklarını belirterek, 19 Ağustos’un Türkiye’nin tarihine kara sayfa daha eklendiğini ifade etti. Sezai, “AKP-MHP bloku, Erdoğan rejimi Türkiye tarihine kara bir sayfa daha ekledi. 19 Ağustos Türkiye tarihine yeni bir sivil darbeyle geçti. Evet, böyle anılacak. Bu sabah kalktığımızda 3 büyükşehir belediye başkanımız görevden alındı ve yerlerine kayyım atandı. Kayyumsuz ülkeyi yönetemeyecek hale gelmiş bu iktidar siyaseten ben acze düştüm, yönetemiyorum artık diyor” dedi.
 
'Darbe mekaniği devam ediyor'
 
İktidarın ülkeyi yönetemedikçe şiddeti meşru gördüğünü söyleyen Sezai, iktidarın meşruiyetini yitirdikçe tüm Türkiye halklarına baskıyı, kayyım rejimini dayatmaya devam ettiğini belirtti. Sezai, “19 Ağustos darbesi, sivil darbesi, 12 Eylül darbe geleneğinin devamıdır. Darbe mekaniği devam ediyor. Bir OHAL rejimi altında yaşadık uzun süre. KHK’lerle ihraç edilenler, belediyelerimize atanan kayyımlar, demokratik siyasetin tasfiyesi eş genel başkanlarımız, milletvekili arkadaşlarımız, belediye eşbaşkanı arkadaşlarımızın tutuklanması gibi çok uzun süre bir OHAL rejimi altında yaşadık. Şimdi de örtülü bir OHAL rejimini dayatmaya devam ediyorlar. Bugün karşı karşıya kaldığımız tablo rejimin kendini deşifre etmesidir” şeklinde konuştu.
 
'İktidar eliyle kurumlar tasfiye edilmeye çalışılıyor'
 
Sezai, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün halk iradesine sahip çıkmaya devam ediyor. Ama Diyarbakır sokaklarında şiddet var, zulüm vardır. Belediyesine sahip çıkan iradesine sahip çıkanlara TOMA’larla, gazlarla saldırmaya devam eden bir devlet vardır. Devlet hukukunu yitirmiştir. Devlet anayasal bir devlet olmaktan uzaklaşmıştır. Devlet demokrasiye dair ne varsa tüm duyarlılığını yitirmiştir. Bu iktidar eliyle demokratik kurumlar tasfiye edilmeye çalışıyor. 
 
'Mücadeleye devam edeceğiz'
 
Cezaevlerinde olan 5 bin arkadaşımız gibi bugün gözaltına alınanların da bir suçu yok. Tıpkı belediye başkanlarımızı görevden alırken ortaya koydukları gerekçelerde olduğu gibi uydurulmuş, hukuken hiçbir karşılığı olmayan bir gerekçe metniyle belediye başkanlarımız görevden alındı. Bu kayyımcı zihniyet OHAL’siz yönetemez hale gelmiş, bu zihniyet hukuken de siyaseten de iktisaden de meşruiyet zeminini yitirmiştir. Tüm yerel yönetimlerde, meşru demokratik zeminlerde demokrasi mücadelemize devam edeceğimizin altını çiziyorum.”