HDP’den cezaevlerindeki hak ihlallerinin araştırılması için önerge

  • 17:12 21 Ağustos 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Serpil Kemalbay, cezaevlerinde artan hak ihlallerinin araştırılması için Meclis’e önerge verdi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Elazığ Cezaevi başta olmak üzere birçok cezaevinde artan hak ihlallerinin araştırılması için Meclis Başkanlığı’na önerge verdi. 
 
Önergede yer alan gerekçeye ilişkin şu ifadelere yer verildi: 
 
“Elazığ Cezaevi’ndeki işkence iddiaları üzerine tutuklularla görüşen Diyarbakır Barosu ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği,  bir basın açıklaması yaparak Adalet Bakanlığı, barolar ve Meclis’teki siyasi partilere, ‘Cezaevine gidin, işkenceye tanıklık edin’ çağrısında bulunmuşlardır. Diyarbakır Barosu ve ÖHD’nin 09.08.2019 tarihinde yapılan basın açıklamasında Diyarbakır Barosu ve ÖHD’nin  avukatlarınca 04.08.2019 tarihinde Elazığ 2 No’lu Cezaevi’nde tutsaklarla  yapılan görüşmede, mahpusların  gardiyanlar tarafından işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını dile getirmiş,  mahpusların vücutlarında işkenceye bağlı yoğun ekimozlar, şişlikler olduğu, mahpuslardan M.K. ve A.D.’nin avukat görüşme odasında üstünü çıkararak darp ve cebir izlerini gösterdiği,  tutukluların odalar arasında konuştukları için gardiyanların kendilerine saldırdığını belirttikleri, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, C61, C62, C63, C64, C65, C66, C67, C68, C69 numaralı odalarda bulunan mahpusların da işkenceye maruz kaldığı, bu iddialar doğruysa yaklaşık 50 mahpusun işkenceye uğradığı anlamına geldiği, tutukluların yaşananlara karşı savcılık ve diğer yetkililere yazdıkları dilekçelere, geç cevap verildiği, cezaevinde kapalı devre sistem kurulduğu ve yetkililerin üstünkörü incelemelerde bulunduğu  dile getirilmiştir.
 
‘Disiplin cezaları verilerek infazların yakıldığı iddiası’
 
4 Ağustos 2019 tarihinde gardiyanlarca odalara yapılan baskın sonucu 50 den fazla tutsağın diğer odalarla iletişim kurdukları bahanesiyle öldüresiye fiziki şiddete maruz bırakılmış olduğu,   saldırı sonucunda çok sayıda mahpusun yaralandığı ancak tedavilerinin yapılmadığı,  mahkûmlardan M.K.’nın başına aldığı darbeler sonucu konuşma yetisini kaybettiği, bir başka mahpusunda işitme kaybı oluştuğu diğer birçok mahpusun vücudunun çeşitleri yerlerinden yaralanmış oldukları,  işkenceye maruz kalan tutuklu ve hükümlülere ayrıca kasıtlı olarak disiplin cezaları verilerek infazlarının yakıldığı iddiaları bulunmaktadır. 
 
‘Bu uygulama araştırılmalı’
 
Cezaevlerinde keyfi şekilde infaz yakma uygulaması ciddi bir hak gaspı ve hukuki olmayan fiili bir cezai işlemine dönüşmesi hukukun ayaklar altına alınmasıdır ve çok ağır bir insan hakları ihlalidir.  İnfaz yakma adı altındaki bu uygulama araştırılmalı ve kötü niyetle kullanımının önüne geçilmelidir.
 
‘Bu suçlar için zaman aşımı yoktur’
 
İşkence ve kötü muamele dünyanın her yerinde insanlık onuruna karşı işlenmiş bir suçtur ve bu suçlar için zaman aşımı yoktur. Elazığ 2 No’lu Cezaevi’nde gördüğü işkence sonucu konuşma yetisini kaybettiği bildirilen M.K, ve diğer tutuklu ve hükümlülerin, Denizli T tipi Cezaevi‘nde tutuklu Bawer Eye  ve diğer mahkumların durumlarının incelenmesi,  keyfi infaz yakmaların incelenmesi, hukuksuz her türlü uygulamanın açığa çıkarılması, mahkumların yaşam haklarını ihlali konusunun araştırılması, işkence ve kötü muamele iddialarının acil, etkin şekilde soruşturularak bütün sorumluların yargı önüne çıkartılması amacıyla Anayasa’nın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ederiz.”