‘Abdullah Öcalan’ın çözüm iradesine karşı kayyum atadılar’

  • 17:09 22 Ağustos 2019
  • Siyaset
VAN - HDP’li üç büyükşehir belediyesine atanan kayyımları protesto etkinlikleri için Van’a gelen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Abdullah Öcalan ‘bir hafta verin bana bu ülkeye barışı demokrasiyi getireyim’ dedi.  Güçlü iradeyi ortaya koydu. Bu iradeye karşı bu barışa karşı, kayyum atadılar” dedi. 
 
Belediyelerine kayyım atanan Diyarbakır ve Mardin’den sonra bugün Van’a gelen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli yol güzergahı süresince polis engeliyle karşılaştı. Sezai’yi karşılamak için kentin Gevaş ilçesi girişinde bulunan Hitit dinlenme tesisine ise halkın girişi engellendi. Tüm engellemelere rağmen konvoy halinde kente girebilen Sezai ve beraberinde bulunan heyet Beşyol civarında bulunan HDP İpekyolu ilçe binasına vardı. İlçe binası önünde bekleyen halk polis tarafından demir bariyerlerle binanın önüne gelmeleri engellendi. Sezai’nin bulunduğu heyet araçlarıyla birlikte ilçe binasının önüne geldi. Caddeyi kapatan polis halkın HDP ilçe binasının önüne gitmesine izin vermedi. 
 
‘Toplumsal barışı savunacağız’
 
Sezai burada yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Milletvekilleri, kadın eş sözcülerimiz, bizler buradayız halkımız yok kentin sokaklarını halkımıza yasaklamış durumda. Büyük bir ablukanın altında basın açıklaması yapıyoruz. Bu darbedir biz 19 ağustos yapılan siyasi bir darbedir. Halkımızı il ilçelere gelmeleri yasaklanıyor. Bu tükenmişliktir. Siyasi iktidarın tükenmişliğinin göstergesidir. Halkımızla buluşmak yasaklanıyor. Siyasi iktidarın tükendiğinin fotoğrafıdır. İktidarın ders almasını bekledik, onlar ders almadı. Onlar savaş politikalarını devam ettirme peşindeler. 12 Eylül darbesini halkımıza topluma dayatmaya devam ediyor. 28 Şubat’ın mirasına sahip çıkmaya çalışıyorlar. Darbe mirasına sahip çıkanlar darbecidir. Irkçılık yapıyorlar konuştukça yüzlerindeki maskeler düşüyor. Kürtlere olan düşmanlıkları ortaya çıkıyor. Kürtlere katlanamıyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. Dün olduğu gibi hakikatin sesi barışın ve demokrasinin sesi olacağız.  Onlar düşecek, biz asla onlarla birlikte hareket etmeyeceğiz.  Toplumsal barışı savunmaya devam edeceğiz.”
 
‘Kayyumları kentlerimizden atacağız’
 
“Abdullah Öcalan’a tecrit uygulayarak çözümün yolunu kapattılar” diyen Sezai devamında şöyle konuştu: ”Abdullah Öcalan ‘bir hafta verin bana bu ülkeye barışı demokrasiyi’ getireyim dedi.  Güçlü iradeyi ortaya koydu. Bu iradeye karşı bu barışa karşı, kayyum atadılar. Bu iradeyi yok saymaktır. Tıpkı yıl boyunca yaptıkları gibi OHAL darbesiyle aynı şekilde eşbaşkanları tutukladılar. Dosyalarına bakın hiçbir delil bulamazsınız. Bu ülkeyi kayyumları süpürüp atacağız, bunu sindiremeyenler irademizi gasp etmeye başladılar. 23 Haziran’da kayyumu kabul etmeyeceğimizi dile getirdik ve İstanbul seçimini kazandık. Bu günde mücadele edeceğiz. Kayyumları kentlerimizden atacağız.” 
 
‘Kadına yönelik şiddet AKP iktidarı ile yükseliyor’
 
Kayyım gerekçesi olarak “eşbaşkanlık” sistemini gerekçe sunan iktidara seslenen Sezai, “Eşbaşkanlık sistemine karşı çıkıyorlar. Eşbaşkanlık eşit temsiliyetin savunucusudur. Bugün kadına yönelik şiddet kol geziyor. Kadına yönelik şiddet AKP iktidarı ile beraber yükseliyor. Kadın, siyasi hayatından, çalışma hayatından, toplumsal hayattan yok sayılmaktadır. Kadın vardır. Bunu içine sindiremeyenler faşisttir kadın mücadelesine karşı faşistliktir” sözlerini kullandı.
 
Açıklamanın ardından Sezai ve beraberindekiler HDP Van il binasına geçti.