Kürtaj listesine tepki: Kadın bedeni üzerinden yeni bir müdahale

  • 09:13 11 Eylül 2019
  • Siyaset
Dilan Babat
 
ANKARA - İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nün soruşturma kapsamında kürtaj yapan kadınların listesini istemesine tepki gösteren kadınlar, “Ne kürtajı tekrar bir toplumsal baskı alanına sokmanıza izin vereceğiz ne de hayatın gizliliğinin bu şekilde ihlal edilmesini kabul edeceğiz” dedi. 
 
Geçtiğimiz günlerde İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü’ne yazı göndererek, 1 Ocak 2017 ile 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında kentteki tüm kamu ve özel hastanelerde 30-40 yaş aralığında ‘polikistik over sendromu’ olup, kürtaj yaptıran kadınların listesini istemişti. Emniyetin ‘ivedi’ ve ‘gizli’ ibareleriyle gönderdiği, tepki çeken yazının ardından İl Sağlık Müdürlüğü de ilgili kurumlardan listenin en geç 13 Eylül’e kadar kendilerine ulaştırılmasını talep etti.
 
Bu uygulama ‘kadınlara yeni bir müdahale söz konusu mu?’ sorusunu beraberinde getirirken, bu talebin de sağlık müdürlüğünün bilgi vermesinin de hukuka aykırı olduğunu belirten kadınlar, konuya dair tepkilerini dile getirdi. 
 
‘Hasta bilgileri sınırlı durumlarda verilebilir’
 
Kürtaj olan kadınların listesinin Sağlık Bakanlığı’ndan talep edilmesinin başta hasta haklarına aykırı olduğunu söyleyen Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, “Hukukta istisnai durumlarda bilgi verilebilir durum var. Ancak bedene yönelik suçlar olduğunda bilgi verilebilir. Bazı durumlarda kişinin kendi rızası dahi olsa, beden ihlali ve temel insan hakları konusunda sorun oluşturduğu için yasalarda ‘rızaya dayalı olsa bile verilemez’ diyor. Özellikle hasta yönetmenliği bu konuda düzenlemeler olduğu için sadece sınırlı durumlarda verebilir. Bir soruşturma konusuyla birlikte bilgi istemi yönetmeliğe ve yasaya aykırı bir durum. Bir soruşturma kapsamında bilgi istenilecekse, bu bilgi soruşturmanın konusuyla ve o kişiyle ilgili olarak istenilebilir” dedi.
 
‘Sağlık Müdürlüğü’nün bu bilgileri verme hakkı yoktur’
 
Emniyetin yürüttüğü soruşturma kapsamında kürtaj yapan kadınların listesinin istenmesinin soruşturma ile alakasız olduğunu söyleyen Züleyha, “Bir hastalıkla beraber o hastalığa sahip olan ve kürtaj olanlardan bahsediyor. Çok geniş bir konu ve bu durumda ceza ve delil toplama durumlarına tümüyle hukuka aykırı bir durum var. Kadınlar açısından kritik nokta ise bir bedene müdahale söz konusu. Kişi kürtaj olup olmadığı, hangi tarihler arası olduğu gibi bilgileri kimseyle paylaşmak zorunda değildir. Bu bilgiler onun özel dokunulmazlık alanına girer ve buna ilişkin bilgi sahibi olma hakkı da yoktur.  Ne sağlık müdürlüğünün bunu verme hakkı var ne de emniyetin bul bilgileri isteme hakkı söz konusu değil” diye konuştu. 
 
‘Kadınlar fişleniyor mu sorusu akıllara geliyor’
 
Yürütülen soruşturma kapsamında akıllara, “Kadınlar fişleniyor mu?” sorusunun geldiğini ifade eden Züleyha şöyle devam etti: “Biz biliyoruz ki bu iktidar, kürtaj hakkını elimizden almak için elinden geleni yapan, resmi olarak geri çekemese de filli uygulamalarla kürtaj hakkının önüne geçen, özellikle devlet hastanelerinde kürtajı filen yaptırmayan, özel hastanelerde de baskı uygulayan, onların da yapmasını engelleyen dolayısıyla kadınların sağlıklı koşullarda kürtaj yapmasının önüne geçmeye çalışan bir iktidar. Öyle bir bilgi edinmenin kendisi, kadınların üzerinden yeniden bir müdahale, yeniden bir baskı oluşturacak bir mekanizmadır. Biz bunu bedenimize müdahale olarak algılıyoruz. Bir kadın kürtaj olup olmadığını kimseye açıklamak zorunda değildir. Buna dair bir bilgi aktarımı hukuken de kadın hakları açısından da kabul edilebilir değil. Meselenin neresinden bakarsak elimizde kalır.”  
 
‘Bilgilerin soruşturma dosyasına girilmesine izin vermeyeceğiz’
 
Konunun takipçisi olacaklarını vurgulayan Züleyha, “HDP olarak bu olayın peşini bırakmayacağız.  Kadın hareketi ve feminist hareket ile avukat arkadaşlarımız ve tüm kadın vekil arkadaşlarımız ile beraber sağlık müdürlüğünün bu bilgileri vermesini engelleyeceğiz. Verilmiş olanlar varsa açılmaksızın iade edilmesi için uğraşacağız. Şuan kadınlarda bunu tartışıyor, hiçbir şekilde bu verilerin soruşturma dosyasına konulmasına izin vermeyeceğiz” diye belirtti. 
 
'Yasağı kabul etmiyor ve teşhir ediyoruz'
 
Mor Dayanışma Sözcüsü Cemile Baklacı da bu gibi yasal ihlallerin çok rahatlıkla gerçekleştirilebildiğinin görüldüğünü dile getirdi. TCK 135’inci maddede “sağlık ve cinsel hayata ilişkin özel nitelikli kişisel veri kapsamına giren mahrem bilgilerin paylaşılması yasaktır” hatırlatmasında bulunan Cemile, şunları kaydetti: “Bu yasağın uygulanmamasını teşhir ediyoruz ve kabul etmiyoruz. Bu kararların her defasında ihlal edildiğinin bilincindeyiz. Özellikle söz konusu kürtaj olduğunda. Fiiliyatta yasaklanmaya doğru götürülen bir süreçte özellikle kürtajın söz konusu olması ve bunun açığa çıkartılması, erkek egemen zihniyeti tekrardan devreye sokmuştur. Son zamanlarda gözlemlediğimiz 6284 sayılı kanun kapsamında alınmış olunan gizlilik kararları, koruma kararlarının uygulanmaması ve bu kararların yeterince gizli şekilde de olmamasından kaynaklı kişilerin, bu bilgilere çok rahat ulaşabildiği ve bu bilgilerin bir şekilde teşhir edildiğini ve açığa çıkartıldığını biliyoruz. Buna izin vermeyeceğiz. Ne kürtajı tekrar bir toplumsal baskı alanına sokmanıza izin vereceğiz ne de hayatın gizliliğinin bu şekilde ihlal edilmesini kabul edeceğiz!"