Erciş’te projeler hayata geçiyor: Eşbaşkanlık ile kadın yaşamın merkezinde

  • 09:03 14 Eylül 2019
  • Siyaset
Hikmet Tunç
 
VAN - Kadın belediyeciliği hedefini hayata geçirmek için çalışmalarını sürdüren HDP’li Erciş Belediyesi, eşbaşkanlık sisteminin kazandırdıklarını ortaya koyuyor. İstihdamdan, yol çalışmalarına kadar birçok projenin startını veren Eşbaşkan Yıldız Çetin “Partimizin eşbaşkanlık sistemini ile kadın yaşamın merkezinde yer alıyor” dedi. 
 
“Kadın kentleri yaratacağız” hedefiyle yola çıkan ve halka da bu vaatlerle giden Halkların Demokratik Partisi (HDP) eşbaşkan adayları, kayyımların bulunduğu belediyeleri 31 Mart seçimlerinde geri aldı. Seçimlerin ardından kayyımların bıraktığı büyük borç yüküyle işe başlayan belediyelerden biri de Erciş Belediyesi oldu. Kadın projelerine başlayan Eşbaşkan Yıldız Çetin, eğitimden istihdama, kadına yönelik şiddetten tüm yaşam alanlarında 4 ay içerisinde hayata geçirdiği projeleri değerlendirdi. 
 
‘Eşbaşkanlık sistemini sürdürmeye devam ediyoruz’
 
Eşbaşkanlık sistemi için “Dünyaya büyük bir modeldir” sözlerini kullanan Yıldız, “Partimizin 2014 yılında yapılan yerel seçimlerle birlikte hayata geçirdiği sistemi sürdürüyoruz. Eşit temsiliyet bütün birimlerimizde yerini bulmuş ve hayata geçmişti. Bir buçuk, iki yıl boyunca da halka eşit temsiliyetle hizmet ettik. Kayyımların ardından yine 31 Mart seçimleriyle aynı sistemi esas alarak devam ediyoruz” dedi. 
 
‘Eşbaşkanlık halkta büyük bir karşılık buldu’
 
Yerel yönetimde deneyimlenen eşbaşkanlık sisteminin yerel seçimlerde ikinci kez büyük bir karşılık bulduğunu ifade eden Yıldız, “Sahaya indiğimizde erkek egemen zihniyete karşı aştığımız şeyleri açıkça gördük. Yerel seçimlerde kadının şeffaflığını, dürüstlüğünü, yapabilirliğini, kadının bakış açısıyla bir kentin ne kadar doğru bir temelde, nasıl ele aldıklarının sonucunu gördük. Partimizin esas aldığı eşbaşkanlık sistemiyle kadın yaşamın merkezinde yer alıyor” diye belirtti. 
 
‘Öz gücümüzle çalışmalarımızı başlattık’
 
Erciş halkının önceki belediye eşbaşkanı Diba Keskin’den dolayı kadının başarısına inancının tam olduğunu aktaran Yıldız, “Göreve başladığımız gün itibariyle de şeffaf belediyecilik için çalışacağımızın sözünü verdik. İlk günden itibaren de kayyımdan aldığımız belediyenin gelirini, giderini afişlerle halka gösterdik. Ardından ise bütün meclisimize halkı dahil ettik. Halkı katarak öz gücümüzle çalışmalarımızı başlattık. Kentin genelinde kadına, çocuğa, yaşlıya, engelliye bir bütünen kaldırımından, çöp konteynerlerine, engelli araçlarından, kadın komplekslerinden, konuk evlerine kadar ‘Kendimizi de, kentimizi de biz yöneteceğiz’ şiarıyla çalışmalarımızı başlattık” sözlerini kullandı.  
 
‘İlçe hala depremin tahribatlarını taşıyor’
 
İlçede 8 yıl önce yaşanan depremin tahribatının hala olduğuna dikkat çeken Yıldız, “Cadde ve kaldırımların tahribatından tutalım, şehir merkezinde ilçe sakinlerinin yürüyemeyecek bir pozisyonda kalması ciddi bir sorundur. Hepsine çözüm getirebildik mi? Hayır. Ama şu an diyebilirim ki bu sorunların yüzde 50’sine çözüm getirebildik. Bu sorunlar bağlamında mahallelerde, sokaklarda, kent merkezinde bir düzenleme ortaya çıktı. Asfalt çalışmalarıyla, kaldırımlarla, peyzaj çalışmalarıyla, yeşil alanlar, parklar, gözle görülür bir şekilde ciddi çalışmalar ortaya çıktı” dedi. 
 
‘Kadına ve çocuklara yönelik konuk evi açtık’
 
Kadın çalışmaları kapsamında il olarak veri tabanı oluşturduklarını ve 2 aydır da saha çalışmaları yaptıklarını aktaran Yıldız, “Bir kadın konuk evini inşa ettik. Bu konuk evi devlet hastanesinin tam karşısında olup köylerden hastaneye gelerek aynı gün dönemeyen kadın ve çocuklar için bir misafirhane pozisyonu taşıyor. Çalışan kadın arkadaşlarımız hastane kapısına giderek orada bulunan aileler ile iletişime geçip konuk evinde ücretsiz bir şekilde konaklayabilecekleri bilgisini veriyor. Yine hastane kapısında her sabah çorba dağıtım işlemi sürüyor. Okulların açılmasıyla birlikte ise okul kapısında dağıtılmaya başlanacak” ifadelerini kullandı. 
 
‘Alo Şiddet Hattı’nı açtık’
 
Toplumsal Cinsiyet Atölyelerini her mahallede sürdürdüklerini söyleyen Yıldız, “Bir tane kadın kompleksi inşa ettik. Tabi ilçe nüfusu büyük olduğu için bunları artırarak, bütün kadınlara hizmet verecek şekilde yaygınlaştıracağız. Yine kütüphanelerimiz bulunmakta. Kadınların kurslardan aktif bir şekilde yararlanabilmesi için kreşlerimiz var. Bu komplekslerin içinde spor aktivitelerinden, sosyal aktiviteler, kurslar, yanı sıra kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında ilk şiddet hattımızı kurduk. Veri tabanını çat kapı yaparak kadınları dahil ettik. Aciliyet arz eden mahallelerimizde istasyonlarımızı kurarak işe başlayacağız. Her mahallede toplumsal cinsiyet atölyeleri sürüyor” dedi.  
 
‘Semt pazarlarının ihalesi yapılarak faaliyetlere başlandı’
 
Kadın istihdamına yönelik birçok projeyi hayata geçirdiklerini ve kooperatif çalışmalarına başladıklarını belirten Yıldız, “100’e yakın kadına istihdam sağlanacak tekstil atölyemiz faaliyete başladı. Sahil ikinci etap için, sadece kadınların evlerinde yaptığı birçok ürün satışa çıkacak. Peyzajını bitirdik. En fazla gelecek yıl bahar aylarında artık kadınların hizmetine açılacak. İki tane semt pazarı ihalesi yaptık. Bunlardan biri Çelebibağ Mahallesi'nde, diğeri Kocapınar Mahallesi'nde. Yukarı TOKİ’de kadınların istihdam edilebilmesi için bir kafe açtık. Yine TOKİ’lerde mantı evi projemiz var. Eriştelerin de burada yapılarak market, pazar yeri bulmasına ön ayak olacağız” ifadelerini kullandı. 
 
‘Engelli yurttaşlar için şarj istasyonları yaptık’
 
Ortak yaşam alanlarında engelli yurttaşlara öncelik verildiğini söyleyen Yıldız, “Engelli merkezlerimiz ve merkez bünyesinde sosyal aktiviteler, kurslarla engelli yurttaşlarımıza hizmet vereceğiz. Tekerlekli sandalyeler ve sandalyelerin şarj istasyonlarını açığa çıkardık. Yine öğrencilerin yararlanabileceği seyyar ve kalıcı kütüphaneler inşa etmekteyiz. Parklarımız atık bir şekildeydi. Yeşil alan çok önemsenmemişti. Parklarımızı hem görsel hem peyzaj çalışmalarını yaptık. Kentin tamamında bir temizlik kampanyası ilk günden bu yana sürmekte. Mahallelerde toplumsal cinsiyet eğitimleri devam etmektedir” sözlerini kullandı. 
 
‘Taşları bizden, yapımı halktan’ kampanyasına büyük ilgi 
 
Atık halde bulunan bir otobüsü kütüphaneye dönüştürerek Van yolu üzerinde konumlandırdıklarını ifade eden Yıldız, “‘Taşları bizden, yapımı halktan’ kampanyamız ile birlikte halk bulunduğu mahallenin ihtiyacına göre malzeme isteyerek, mahallesinin onarımında bize destek sunuyor. Bu kampanyamız şu anda birçok mahallede sürüyor. Halk buna büyük bir ilgi gösterdi” dedi. 
 
‘Turistler için apart yapımı başlandı’
 
Sahilde Adilcevaz tarafında ekolojik yapısına ters düşmeyecek, hem yaz hem kış konaklanabilecek apart tarzında evler inşa ettiklerini belirten Yıldız, “Yerli ve yabancı turistlerin ilgi alanı olması için çalışmalarımız sürüyor. Tarıma yönelik yine ciddi projelerimiz var. Tarımın kalkınması için birçok projemiz var. Sıcak su (Germav) çıktığı yerde sera kurulmasını sağlıyoruz. 5 yıllık planımızın startını verdik. Bu doğrultuda çalışmalarımız sürüyor” diye ekledi.