‘Leyla Güven’in konuşmasının bağlamından koparılması kabul edilemez’

  • 13:18 14 Eylül 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP MYK, partilerine yönelik artan saldırılara karşı yaptığı açıklamada, “Hakkari vekilimiz Leyla Güven’in, yaptığı konuşmanın içinden bir bölümün bağlamından koparılarak bir linç vesilesi olarak kullanılması da asla kabul edilemez” denildi.
 
Halkların Demokratik Partisi Merkez Yürütme Kurulu (HDP MYK), yayınladığı yazılı açıklama ile partilerinin hedef gösterilerek son zamanlarda oluşturulmaya çalışılan algı operasyonuna dikkat çekti. Açıklamada, “Kara propagandayı kesinlikle reddediyoruz. Bu kara propagandanın hukuken ve politik olarak ağır bir suç olduğunu bir kez daha vurguluyoruz” denildi. 
 
‘Yeni bir algı operasyonu’
 
Açıklamanın devamında, 12 Eylül akşamı Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde 7 kişinin yaşamını yitirdiği ve 10 kişinin yaralandığı patlama hatırlatılarak, “Diyarbakır Kulp’ta yaşanan saldırıyı açıkça ve sert bir şekilde kınadığımız 13 Eylül tarihli Eş Genel Başkanlarımızın açıklamasında ‘Bu asla kabul edilemez durumun acilen ve en etkin biçimde soruşturulması için gerekli adımların atılmasını, sorumluların bulunmasını yetkililerden talep ediyoruz. Bugün ilçe başkanımızın gözaltına alınması ve Belediye Eşbaşkanımızın evinin basılması ciddi bir soruşturma yerine yeni bir algı operasyonu peşinde olunduğuna dair ilk işaretlerdir' demiştik” diye belirtildi. 
 
Partilerine yönelik bir diğer olayın ise Diyarbakır’daki il binası önünde dağa kaçırıldığı iddiasıyla oturan ailelerin eylemi olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Diyarbakır il binamızın önünde annelerin yaptığı oturma eylemi karşısındaki saygılı tutumumuz iktidarın aczini ve fütursuzluğunu artırmıştır. Emniyet güçlerinin açık desteği ile sürdürülen bu oturma eylemine, Barış Annelerine ve Cumartesi Annelerine her türlü hukuk dışı ve insanlık dışı saldırıları yapan İçişleri Bakanı’nın katılması da, hazırlanan provokasyonun iktidar kaynaklı olduğunun açık bir göstergesidir” ifadeleri yer aldı.
 
Meclis’teki partilere “Gelin Meclis’te hep birlikte bu sorunların çözümü için adımlar atalım” çağrısına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘hayır’ cevabını vermesine dikkat çekilen açıklamada, “Bu iktidarın demokrasi ve hukuktan ne anladığının bir diğer göstergesidir. ‘Bu işi Meclis’e taşımak suretiyle kendilerini meşrulaştırma gayretine prim vermeyiz’ ifadesini kullanan Erdoğan, Meclis’i ve meşru demokratik siyaseti tanımadığını söylemektedir” diye kaydedildi.
 
‘Partimize yönelik saldırılar ivme kazandı’
 
Partilerine yönelik saldırıların arttığına işaret edilen açıklamada, “Diyarbakır il binamız önündeki oturma eyleminden sonra, partimize yönelik saldırıların ivme kazandığı bir süreçte ‘Teröre Tepki Yürüyüşü’ adı altında provakatif mitingler düzenlenmektedir. Elbette her yurttaşın toplantı ve gösteri yürüyüşü yapması anayasal bir haktır. Ancak doğrudan partimizi hedefleyen bu gösterilerin iktidar tarafından örgütlenmesi kara propagandanın parçasıdır” denildi.
 
‘Barış ve çözüm amaçlı bir konuşma
 
 Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in yaptığı konuşmaya değinilen açıklamada, “Hakkari vekilimiz Leyla Güven’in, yaptığı konuşmanın içinden bir bölümün bağlamından koparılarak bir linç vesilesi olarak kullanılması da asla kabul edilemez. Leyla Güven, barış ve çözümün gerçekleşmesinin önemine vurgu yaptığı konuşmasında, bunun olmaması durumunda yaşanacak olumsuzluklara işaret etmiştir. Barış ve çözüm amaçlı bir konuşmanın tam tersi bir suçlamayla karşılanması da kara propagandanın bir parçasıdır” diye vurgulandı.
 
‘HDP umudun ve cesaretin adıdır’
 
Açıklamada son olarak şunlar ifade edildi: “Tüm bunlar karşısında demokratik siyaset konusundaki kararlı tutumumuzu sürdürmekten bir an bile geri durmayacağız. Bizler fikirlerimize güveniyoruz. Yaptığımız demokratik ve çözüm odaklı önerilerden vazgeçmiyoruz. HDP, umudun ve cesaretin adresidir. Dün olduğu gibi bugün de yılmayacak, kararlı bir şekilde demokratik tutumumuzu sürdüreceğiz.”