HDP’den Kulp tepkisi: Kayyım darbesini meşrulaştırmak için bir komplodur

  • 10:26 17 Eylül 2019
  • Siyaset
ANKARA - Kulp Belediyesine kayyım ataması ve belediye eş başkanlarının  tutuklanmasına ilişkin açıklama yayınlayan HDP Genel Merkezi, " Kulp belediyesi eş başkanlarımızın patlama ile ilişkilendirerek tutuklanması ve yerine kayyım atanması kumpastır, kayyım darbesini meşrulaştırmak için bir komplodur" dedi.  
 
Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde 7 kişinin yaşamını yitirdiği, 10 kişinin ise yaralandığı patlamayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Kulp Belediye Eşbaşkanları Mehmet Fatih Taş, Fatma Ay, Fen İşleri Müdürü Şener Aktaş, HDP Kulp İlçe Eşbaşkanı Abidin Karaman ve Mehmet Emin Ay’ın tutuklanmasının ardından belediyeye kayyım atandı. 
Kulp Belediyesi’ne kayyım atanması ve belediye eş başkanlarının tutuklanmasına ilişkin Halkların Demokratik Partisi(HDP) Genel Merkezi resmi Twitter hesabında kısa bir açıklama yaptı.
 
‘Kayyım darbesini meşrulaştırmak için komplodur’
 
Kayyım atamasının komplo olduğu belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: "Kulp belediyesi eş başkanlarımızın patlama ile ilişkilendirerek tutuklanması ve yerine kayyım atanması kumpastır, kayyım darbesini meşrulaştırmak için bir komplodur. Bu kumpası savaşı başlatmasına gerekçe yapılan ancak daha sonra çöken Ceylanpınar'daki tutuklamalardan biliyoruz."