Ailelerin çocuklarını menzil tarikatı okuluna göndermeme talebi Meclis’e taşındı

  • 14:25 17 Eylül 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Oya Ersoy, Eskişehir Sivrihisar İlçesi’ne bağlı Kaldırım, Göktepe ve Ahiler köylerinde yaşayan halkın, çocuklarını menzil tarikatının okulu olarak da bilinen Buhara’daki okula göndermeme taleplerini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, son günlerde basında yer alan Eskişehir Sivrihisar İlçesi’ne bağlı Kaldırım, Göktepe ve Ahiler köylerinde yaşayan halkın, çocuklarını menzil tarikatının okulu olarak da bilinen Buhara’daki okula göndermeme taleplerini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu. Oya, Meclis Başkanlığına Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplanmak üzere yazılı soru önergesi verdi.  
 
‘Aileler haklı’
 
Oya, ailelerin çocuklarını, menzil tarikatı lider ve üyelerinin ikamet ettiği bu köydeki okula göndermek istememelerini son derece haklı ve doğru bir talep olarak değerlendirdiğini ifade etti. Oya, “Ülkemiz tarikat ve cemaatlerden çok çekmiştir ve hala da çekmektedir. Eskişehir Buhara da yaşanan bu sorun maalesef ki yeni değildir. Hafızalarımızda hala tazedir Ensar Vakfı, Aladağ ve Fıkıh-Der gibi cemaat yurt ve okullarında yaşanan istismar ve ölümler. Buradaki faaliyetler, ne bilimsel ve laik bir eğitim sistemine ne de çocuklarımızın ‘ruhsal’ ve ‘psikolojik’ bütünlüğüne uygundur” dedi. 
 
Millî Eğitim Bakanlığı’nın görevi bilimsel ve laik eğitim sistemini tüm okullarda uygulamak olduğunu vurgulayan Oya, “Kuşkusuz ki okullarda verilecek olan eğitim ve öğretim faaliyetleri bilimsel ve laik ilkeler çerçevesinde uygulanmalı ve herhangi bir tarikat ya da cemaat ’in etkisinde olmamalıdır. Millî Eğitim Bakanlığı kurum olarak, idarecileri de laik ve bilimsel eğitim sisteminin uygulayıcıları olarak gerekli önlem ve düzenlemeleri almalı, bu tip tarikat ve cemaat yapılanmalarının eğitim faaliyetlerine dahil olmalarını engellemelidir” diye ekledi. 
 
Oya, Ziya Selçuk’a şu soruları yöneltti: 
 
“*Millî Eğitim Bakanlığı olarak, çocuklarını bu okula göndermek istemeyen velilerin neden göndermek istemediklerine dair herhangi bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?
 
*Millî Eğitim Bakanlığı olarak, yukarıda bahsi geçen okulda, menzil tarikatının üye ve şeyhlerinin eğitim ve öğretim faaliyetlerine müdahalesine izin veren ya da müdahalesine yol açan uygulamalarda bulunan sorumlular hakkında soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz? 
 
*Millî Eğitim Bakanlığı olarak, yukarıda bahsi geçen okulda, menzil tarikatının üye ve şeyhlerinin eğitim ve öğretim faaliyetlerine müdahalesini engelleyecek önlemler almayı düşünüyor musunuz? 
 
*Bu okulda çocuklara verilen eğitim ve öğretim faaliyetleri, Milli Eğitim Müfredatına uygun mudur?”